Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarire de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarire de divort

in urma cu 11 ani am divortat, iar acum 6 ani m-am recasatorit. toate bune si frumoase, dar cind m-am recasatorit , mi-au oprit originalul hotaririi de divort.

acum, ca fiica-mea isi face buletin si pasaport, am nevoie de originalul hotaririi. cum procedez??? care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez???
era obligatoriu sa imi opreasca copia legalizata pe care am avut-o la primarie, cind m-am recasatorit???

acesta copie legalizata pe care o scot acum mi-o mai poate opri pe undeva??? macar sa scot doua copii, nu una.....intreb si eu, mie imi este foarte greu sa ma invoiesc de la job, mai lucrez si in afara orasului....

multumesc anticipat!!!

innebunesc....tocmai am citit undeva ca trebuie sa bat din nou la masina sau computer vechea hotarire de divort....asa este??? nu merge o copie xerox dupa vechea copie legalizata???
V-am spus deja ca puteti sa cereti cate copii doriti. Aratati in cerere numarul de exemplare pe care il doriti si pentru fiecare exemplar trebuie sa achitati 2 lei taxa de timbru + 0,15 timbru judiciar. Cereti mai multe (cel putin 3-4) ca sa aveti de unde imparti pe unde vi se vor mai cere in acesta viata. Ce e atat de greu? Si, intradevar trebuie sa aveti dvs. numarul de exemplare gata scrise (ei nu fac decat sa va puna timbre si stampile).
ma scuzati ca pun atitea intrebari. nu pot sa ma invoiesc de la serviciu decit cu foarte mare greutate si fiecare minut este pretios.

mai doresc o lamurire, daca se poate.

pasii urmatori ar fi :
1. merg la judecatorul de serviciu cu toate cele si sa imi puna viza pe cerere.
2. merg la registratura pentru legalizarea propriuzisa.

este corect??

multumesc anticipat!