Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Copii legalizate acte dosar judecatorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Copii legalizate acte dosar judecatorie

Buna seara.
Am nevoie de niste documente (care fac parte integranta din sentinta civila) depuse la dosar in original. Hotararea este definitiva si irevocabila.
Am inteles ca trebuie sa adresez o cerere judecatoriei prin care sa solicit copii legalizate de pe documentul x din Dosar.
Una din probleme e ca eu nu am copii sa le atasez cererii pentru legalizare, va trebui efectiv sa-mi faca lucratorul de la arhiva.
Ce valoare trebuie sa aiba timbrele judiciare si taxele de timbru judiciar platite (atatea cate copii legalizate solicit)? Stiu ca are legatura cu numarul de pagini solicitate.
Ce altceva ar trebui sa mai cunosc despre detaliile acestui demers?
Demersul:
- mers in arhiva, scos dosarul;
- cerere fotocopiere acte, fotocopierea actelor in cauza;
- daca fotocopia este adecvata, OK, daca nu, tehnoredactarea actelor;
- cerere legalizare copii acte;
- timbru judiciar 0,15 lei/pagina
- taxa judiciara 1,5 lei/copie
- la registratura instantei
Multumesc.
Cred ca am procedat inspirat si raspunsul o confirma.
Multumesc!
:kissing: