avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Copii legalizate acte dosar judecatorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Copii legalizate acte dosar judecatorie

Buna seara.
Am nevoie de niste documente (care fac parte integranta din sentinta civila) depuse la dosar in original. Hotararea este definitiva si irevocabila.
Am inteles ca trebuie sa adresez o cerere judecatoriei prin care sa solicit copii legalizate de pe documentul x din Dosar.
Una din probleme e ca eu nu am copii sa le atasez cererii pentru legalizare, va trebui efectiv sa-mi faca lucratorul de la arhiva.
Ce valoare trebuie sa aiba timbrele judiciare si taxele de timbru judiciar platite (atatea cate copii legalizate solicit)? Stiu ca are legatura cu numarul de pagini solicitate.
Ce altceva ar trebui sa mai cunosc despre detaliile acestui demers?
Cel mai recent răspuns: luminutza , utilizator 19:50, 29 August 2010
Demersul:
- mers in arhiva, scos dosarul;
- cerere fotocopiere acte, fotocopierea actelor in cauza;
- daca fotocopia este adecvata, OK, daca nu, tehnoredactarea actelor;
- cerere legalizare copii acte;
- timbru judiciar 0,15 lei/pagina
- taxa judiciara 1,5 lei/copie
- la registratura instantei
Multumesc.
Cred ca am procedat inspirat si raspunsul o confirma.
Multumesc!
:kissing:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa vizionare dosar intors de la recurs in asigurari sociale justice123 justice123 Buna ziua, a trebuit sa platesc taxa de 2 lei la primarie si sa cumpar timbre judiciare de 1,5 lei ca sa pot sa-mi vad dosarul de la arhiva. Eu stiam ca ... (vezi toată discuția)
Hotarire de divort lilistiuca lilistiuca in urma cu 11 ani am divortat, iar acum 6 ani m-am recasatorit. toate bune si frumoase, dar cind m-am recasatorit , mi-au oprit originalul hotaririi de ... (vezi toată discuția)
Definitivare sentinta divort pompiliairina pompiliairina Ce trebuie sa fac pentru a definitiva o sentinta de divort. Fac mentiunea ca au trecut cele 30 zile de la comunicare, iar cealalta parte implicata nu a depus ... (vezi toată discuția)