Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarire de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarire de divort

in urma cu 11 ani am divortat, iar acum 6 ani m-am recasatorit. toate bune si frumoase, dar cind m-am recasatorit , mi-au oprit originalul hotaririi de divort.

acum, ca fiica-mea isi face buletin si pasaport, am nevoie de originalul hotaririi. cum procedez??? care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez???
taxa de timbu se achita la primarie, iar timbru judiciar de la posta.
si la arhiva nu ma duc ca sa scot dosarul???? sau il scot ei??? ca divortul a avut loc in 2006....
Va duceti la arhiva si cereti dosarul pentru legalizarea hotararii.
il cer pur si simplu de la arhiva???

in cerere specific doar ca vreau o copie legalizata a hotaririi, atit???
am fost la arhiva judecatoriei sectorului 1 si am solicitat sa imi scoata dosarul. m-au programat abia pentru martea viitoare.

apoi ce fac??? completez cererea tipizata (am luat una azi), am platit o taxa de timbru de 2 lei la CEC, mi-am luat timbre juridice de 0,15 lei.

cu ce am scris mai sus si cu o copie dupa hotarirea de divort unde ma duc??? la registratura sau la judecatorul de serviciu????