avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1662 soluții astăzi
Forum Activitate mihairusu1949@gmail.com

Activitate mihairusu1949@gmail.com

In data de 01.01. 1998, am fost inscris la pensie de invaliditate in baza legii nr. 3/1977 iar data de 01. 01. 2011 am iesit la pensie de drept. Am dreptul la indicele de corectie? Va multimesc anticipat.
Buna ziua. Ma numesc Mihai si la data de 1. 01. 1998 am fost inscris la pensie de invaliditate in baza legii nr. 3./1977 iar in noiembrie 2011 am fost pensionat pentru limita de virsta. Ca atare va intreb daca am dreptul la indicele de corectie. Am dus la casa de pensie pitesti dosarul dar au dat raspuns negativ ca nu ma incadrez. Imi puteti da un raspuns? Va multumesc anticipat.
Am o sora care a cedat printr-un act de ingrijire unei familii foarte tinere luate dupa internet necunoscuti. Dupa 2 luni de zile de la semnarea actului a fost nevoita sora sa deschida o actiune judecatoreasca catre aceasta familie deoarece nu a fost ingrijita cum ar prevedea actul. Pina sa pus dosarul pe rol a mai durat 3 luni. Intre timpul acesta sora mea a facut accident vascular cerebral (nu mai vorbeste). Din acest moment ei au intrat in posesia casei (si in momentul acesta ei erau in litigiu) cu pretextul ca se vor ocupa de ea si o vor ingrijio. Din momentul iesirii din spital a sorei mele ei au izolat-o in casa, au pus lacate la portile din fata si spate, au pus plasa de constructii la toata suprafata gardului pentru a nu se vedea nimic din interior si de afara
Telefoanele le-au blocat ca sa nu luam legatura cu ea. Ne ducem sa o vizitam ca frati si sora ( rude) inclusiv vecinii nu da voie la nimeni sa o vada. Izolarea sorei e de un an de zile. Am asteptat sperind ca o sa vedem dar degeaba. Va rugam sa ne invatati sau ce sfaturi puteti sa ne dati pentru a vedea starea ei de sanatate. Ce putem face noi rudele sau cum sa procedam. Va multumom anticipat
Discuție Grupa de munca
Nu e trecut nimic la puncul G desi are 4 am i 9 luni si 29 zile de grupa a 2 de munca. Ce trebuie facut? Va multumesc anticipat.
Discuție Grupa munca
Se ia in considerare grupa a 2 de munca lucrate de 4 ani 9 luni si 29 zile?
Discuție Grupa munca.
Pe decizie de pensionare e trrcut grupa 2 de munca adica 4 ani, 9 luni si 29 zile. La punctul G nu e trecut numarul de puncte lucrate pe grupa a 2. Casa de pensii Pitesti e obligata sa treaca acest punctaj? Am depus cererea la ei si au respins-o. Ce trebuie sa fac. Va multumesc anticipat.


mihairusu1949@gmail.com a scris:

Sotia are 4 ani 9 luni si 29 zile grupa a doua de munca trecuta in decizia de pensie di 14 dec. 2010. In decizia de pensie nu e trecut puncajul de grupa la puncul F ca sa se mareasca pensia si cei de la casa de pensii Pitesti a refuzat-o sub pretestul ca sa vina dupa septembrie. Se pune la decizie si anii acestia lucrati? Va multumesc.

Discuție Grupa munca
Daca pe decizia de pensie e trecut 4 ani 9 luni si 29 zile iar la punctul G nu e trecut valoarea punctajului lucrat pe grupa a 2 . Trebuie calculat punctajul si trecut la punctajul general? pe decizie? se pune grupa 2 de munca ca punctaj la pensie? Va multumesc anticipat.


mihairusu1949@gmail.com a scris:

Sotia are 4 ani 9 luni si 29 zile grupa a doua de munca trecuta in decizia de pensie di 14 dec. 2010. In decizia de pensie nu e trecut puncajul de grupa la litera f ca sa se mareasca pensia si cei de la casa de pensii Pitesti a refuzat-o sub pretestul ca sa vina dupa septembrie. Se pune la decizie si anii acestia lucrati? Va multumesc. E valabil anii lucrati sa se calculeze ca punctaj la decizia de pensie?



mihairusu1949@gmail.com a scris:

Sotia are 4 ani 9 luni si 29 zile grupa a doua de munca trecuta in decizia de pensie di 14 dec. 2010. In decizia de pensie nu e trecut puncajul de grupa la litera f ca sa se mareasca pensia si cei de la casa de pensii Pitesti a refuzat-o sub pretestul ca sa vina dupa septembrie. Se pune la decizie si anii acestia lucrati? Va multumesc. E valabil anii lucrati sa se calculeze ca punctaj la decizia de pensie?