avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate cristi66

Activitate cristi66

Eu am 2 concedieri. Una in iulie si alta acum in ianuarie. Care din ele este luata in considerare in calcaulrea ultimilor 12 luni. Daca este luata in calcul ultima , perioada de somaj este luata in calculul ultimilor 24 de luni ??
am fost somer am fost angajat pe o perioada nedeterminata dupa care in luna de proba am fost eliberati toti ca nu mai erau resurse din initiativa angajatorului. Am primit rapsuns ca trebuie sa fac alt dosar de somaj DAR...Pentru a beneficia din nou de somaj ar trebui sa va depuneti un nou dosar ... intrucat datorita faptului ca c.i.m. a fost incheita pe durat nedeterminata plata indemnizatiei de soamj a incetat ... insa aveti grija ca , la stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj. .
Inainte de a fi in somaj am avut 2 ani neintrerupti in stagiul de cotizare. La stagiul de cotizare eu am depus la dosar toata activitatea mea . Nu inteleg prea bine ce se ia in considerare alte 12 luni in stagiu ? daca am depus tot stagiul de cotizare e posibil sa nu il mai ia in considerare?



Răspuns la discuția Somaj reluare plata
Multumesc, foarte mult.
Am fost angajat dupa excutarea 3 luni din somaj pe o perioada nedeterminata. Dupa expirarea timpului stipulat de proba am fost eliberati cu o notificare mai multe persoane in care este stipulat ca la initiativa Angajatorului s-a facut asta. In coditiile in care am fost anterior in somaj si ca contractul a fost denuntat de angajator si nu de mine Mai am dreptul la indemnizatia de somaj?
In portalul judecatoriei Sector 1 imi apare intr-un dosar civil ca la dosar exista declaratie de recurs dar in dosar nu am gasit nimic cu privire la recurs...nici cerere nici declaratie nici motive nic taxa de timbru. Mentionez ca cauza a fost disjunsa prntr-o cerere reconventionala de catre judecator iar la noul dosar iar nimic. Disjungerea apare in hotarirea cu drept de recurs. Poate cineva sa ma lamureasca?