Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stabilirea stagiului minim de cotizare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stabilirea stagiului minim de cotizare

am fost somer am fost angajat pe o perioada nedeterminata dupa care in luna de proba am fost eliberati toti ca nu mai erau resurse din initiativa angajatorului. Am primit rapsuns ca trebuie sa fac alt dosar de somaj DAR...Pentru a beneficia din nou de somaj ar trebui sa va depuneti un nou dosar ... intrucat datorita faptului ca c.i.m. a fost incheita pe durat nedeterminata plata indemnizatiei de soamj a incetat ... insa aveti grija ca , la stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj. .
Inainte de a fi in somaj am avut 2 ani neintrerupti in stagiul de cotizare. La stagiul de cotizare eu am depus la dosar toata activitatea mea . Nu inteleg prea bine ce se ia in considerare alte 12 luni in stagiu ? daca am depus tot stagiul de cotizare e posibil sa nu il mai ia in considerare?

stagiul luat in calcul este de 12 existent in ultimele 24 de luni de la data concedierii. Nu se ia in calcul perioada pentru care vi s-a stabilit anterior dreptul la somaj. Tarziu, dar s-a desteptat si cei ce impart contributiile noastre.
Eu am 2 concedieri. Una in iulie si alta acum in ianuarie. Care din ele este luata in considerare in calcaulrea ultimilor 12 luni. Daca este luata in calcul ultima , perioada de somaj este luata in calculul ultimilor 24 de luni ??
1. Cele 12 luni cotizate la somaj trebuie cautate in ultimele 24 de luni.
2. Din aceste 24 de luni se scad lunile care au reprezentat stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
3. Daca, dupa asta, va mai raman 12 luni cotizate la somaj (dar nu cred asa ceva) atunci veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.