avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot beneficia de somaj?

buna seara,as dori sa va intreb daca pot beneficia de somaj atit timp cit am mostenit de la parinti si pamint arabil fiind actele pe numele meu?
si inca o intrebare:am fost in somaj am intrerupt somajul pt a ma angaja,am fost angajata pe o perioada de 4 luni cu contract pe perioada nedeterminata s-a desfiintat punctul de lucru ,mai pot lua somaj?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:00, 25 Noiembrie 2011
avram1977 a scris:

buna seara,as dori sa va intreb daca pot beneficia de somaj atit timp cit am mostenit de la parinti si pamint arabil fiind actele pe numele meu?
si inca o intrebare:am fost in somaj am intrerupt somajul pt a ma angaja,am fost angajata pe o perioada de 4 luni cu contract pe perioada nedeterminata s-a desfiintat punctul de lucru ,mai pot lua somaj?


1. Nu are nicio legatura starea sau pozitia sociala cu dreptul de a benefucia de somaj ... pentru a beneficia de somaj trebuie ca:
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile dvs
- sa aveti un stagiu minim de cotizare la somaj de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.

2. Daca c.i.m. a fost incheiat pe o durata nedeterminata atunci plata indemnizatiei a incetat , situatie care implica faptul ca pentru a beneficia din nou de somaj trebuie sa indepliniti conditiile de mai sus .. atentie ca potrivoit art.37 ind.1 alin.1 din Legea nr.76/2002, la stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
pentru a lua din nou somaj trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni. perioada cat ati fost in somaj, nu vi se ia in calcul la un nou dosar
aadynna a scris:

pentru a lua din nou somaj trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni. perioada cat ati fost in somaj, nu vi se ia in calcul la un nou dosar


Nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj si nu numai perioada in care a fost in somaj.


va multumesc frumos deci pot linistita sa-mi fac dosarul pentru somaj avind in vedere raspunsul la 1 intrebare
va multumesc inca o data
avram1977 a scris:

va multumesc frumos deci pot linistita sa-mi fac dosarul pentru somaj avind in vedere raspunsul la 1 intrebare
va multumesc inca o data


Da, va puteti intocmi linistita noul dosar pentru somaj ...asta ar mai lipsi acuma sa se ia soamj dupa pozitia si starea sociala a salariatului concediat ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilirea stagiului minim de cotizare cristi66 cristi66 am fost somer am fost angajat pe o perioada nedeterminata dupa care in luna de proba am fost eliberati toti ca nu mai erau resurse din initiativa ... (vezi toată discuția)
Somaj reluare plata cristi66 cristi66 Am fost angajat dupa excutarea 3 luni din somaj pe o perioada nedeterminata. Dupa expirarea timpului stipulat de proba am fost eliberati cu o notificare mai ... (vezi toată discuția)
Somaj luxa.roman luxa.roman Buna seara; Am si eu o intrebare: daca dupa ce am iesit din somaj la o saptamana m-am angajat si dupa aproximativ 5 luni si jumatate mi se desface contractul ... (vezi toată discuția)