avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate George 88

Activitate George 88

Multumesc
Răspuns la discuția activitati in somaj tehnic
Multumesc
Buna ziua! Pe perioada somajului tehnic in starea de urgenta , angajatii mai pot fi chemati la munca pentru a presta diverse activitati in caz de nevoie?
Buna ziua! Am o societate cu obiect de activitate cazare .Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Pentru a putea beneficia de prevederile ordonantei cu somajul tehnic, este obligatoriu sa fie trimisi toti angajatii in somaj tehnic sau pot suspenda contractele doar pentru o parte dintre ei, care vor beneficia, iar altii pot continua activitatea ?
Răspuns la discuția Suspendare contract de munca
Multumesc
Răspuns la discuția Suspendare contract de munca
Va multumesc
Buna ziua, lucrez la un SRL, administratorul firmei mi a suspendat contractul de munca din 24.03 pana in 24.04, pe motiv ca nu are bani sa plateasca contributiile de 25 la suta asta inainte de a simplifica guvernul procedura acordarii somajului tehnic.
Ce pot sa fac pentru a beneficia de somajul tehnic in conditiile in care am semnat actul aditional de suspendare a activitatii cu acordul partilor si acesta a fost inregistrat la ITM ?
In cazul incetarii contractului individual de munca cu acordul partor beneficiez de anutorul de somaj?