avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1247 soluții astăzi
Forum Activitate kelebek

Activitate kelebek

Răspuns la discuția Temei legal dosar dauna
Multumesc pentru raspunsul oferit.
Articolul acesta imputerniceste asiguratorul fara nici o dovada?
La o inundatie, de exemplu, este legal ca dupa 2 ani de la data producerii unui eveniment sa existe un dosar cu un proces verbal de constatare(inundatie) este trecut numele celui care este vinovat, fara martori pe acel proces verbal, fara constatare la fata locului/vinovatului din partea asiguratorului, fara prezenta persoanei vinovate la constatarea evenimentului ?
Daca am primit dupa 2 ani un extras de cont in care apare ca societatea de asigurari X pune in contul Y(asiguratul) suma de Z Ron pt o inundatie de acum 2 ani prin care i-au fost afectate bunurile si am la dispozitie 15 zile sa pun banii in cont, cum sa procedez?
Dosarul contine de asemenea polita de asigurare, o lista de bunuri afectate, un proces verbal de constatare dauna fara martori, fara notificarea mea etc si declaratia a doua persoane care au participat la scoaterea apei.
Răspuns la discuția Asigurarea pentru inundatii
Care sunt pasii pentru notificarea vecinului in caz de inundatie si cum se dovedeste refuzul acestuia de a coopera?
Este suficient sa vina asiguratorul sa ma despagubeasca, ii spun de unde vine inundatia si apoi pregateste dosarul sa isi recupereze banii de la vecin, fara sa-l anuntam/invitam sa fie de fata la constatare?
Buna ziua,
In urma carui temei legal o societate de asigurari poate intocmi un dosar pentru plata unor pagube dupa aprox 2 ani de la data producerii evenimentului(inundatie) fara nici o notificare in prealabil?
Multumesc
Buna ziua,
Detin calitatea de asociat unic al unui SRL pe care l-am infiintat cand eram necasatorita. Dupa casatorie trebuie notificat la Registrul Comertului noul nume insotit de copie CI si certificat de casatorie?
In cat timp se poate notifica acest lucru, exista un termen limita ?
Se face gratuit sau contra cost? Se vor emite alte acte ?
Multumesc