avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina O.

Activitate Cristina O.

Răspuns la discuția Neplata credit fideiusor
Va rog imi puteti spune ce masuri se pot lua de catre banca impotriva fiicei mele pentru a-si recupera banii?Acest tip te imprumut se poate prescrie?Va multumesc!
Buna ziua,fiica mea este fideiusor la firma pe care o detine singura.In cazul in care nu va mai platii ratele si ea nu are nimic pe nume si nici un venit ce se intampla?Poate banca sa ne oblige pe noi ca si parinti (rudele de gradul 1)sa preluam creditul sau sa ne ia proprietatiile in schimbul creditului fara ca noi sa avem vreo implicare in acel imprumut?Va multumesc!
Buna ziua,am mostenit dupa parintii mei un apartament(sunt unicul mostenitor).As dorii sa vand acest apartament dar banii obtinuti in urma vanzarii sa nu poata devenii ca si drept comun cu sotul (nu exista copii minori).Va rog sa-mi spune-ti daca exista din pc de vd legislativ vreun tip de act/contract prin care pot sa fac acest lucru.Va multumesc!
Buna ziua,
Va prezint pe scurt situatia pentru a va putea face o idee de ce va voi pune urmatoarea intrebare.Pe scurt:eu sunt unica fiica,in urma cu 16 ani tatal meu a decedat iar eu mi-am cedat partea succesorala mamei.In momentul decesului tatalui eu nu locuiam cu mama si am decis de comun acord cu dansa ssa ma mut impreuna cu sotul si cele doua fiice impreuna cu ea pt a o ajuta si a fii alaturi de ea(cum e normal in multe familii)Din momentul in care ne-am mutat impreuna casa parinteasca a fost considerata ca si locuita noastra "sigura" lucru ce ne-a facut pe mine si sotul sa facem o serie de investitii cu acordul mamei bineinteles,investitii ce ne aduceau un confort de locuit sporit.Dupa 13 ani cand in sfarsit am zis ca am pus casa la punct si putem sa traim linistiti ne-am trezit aruncati in strada printr-un proces de evacuare intentat de mama mea.Am plecat,ne-am luat un apartament prin credit si timp de 3 ani m-am chinuit sa-mi revin in primul rand psihic in urma raului pe care a putut sa mi-l faca chiar mama mea.
Acum a ajuns in imposibilitatea fizica de a se intretine si sunt sunata de asistenti sociali sa ma duc si sa o ingrijesc,Intrebarea mea este:ma poate cineva obliga legal sa ingrijesc o persoana chiar daca este ruda de gradul unul in contextul in care acea persoana are o proprietate si un venit lunar-pensie de circa 1800 ron.?
Va multumesc,
Cu stima C.O.
Buna ziua,
V-as ruga daca se poate sa-mi explicati ce este rezerva succesorala.Am mai citit pe net dar nu am gasit in contextul in care ma intereseaza.Mama mea este proprietara unui imobil din care am avut si eu cota in urma succesiunii dupa tatal meu dar pe care i-am cedat-o cu multi ani in urma.Mentionez ca sunt unica fiica.Pe parcursul acestor ani starea mintala a mamei s-a deteriorat ,respinge orice ajutor din partea mea si nu numai
M-am interesat si medical nu pot face nimic in interesul decat cu acordul ei ceea ce nu se va intampla.In clipa de fata ma pot astepta sa faca orice cu acest imobil,chiar sa fie pacalita sa-l vanda iar ea sa ramana pe strada.
Am vreo sansa legal sa intervin daca se intampla acest lucru si in ce context?
Va multumesc mult,
C.O