Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezerva succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezerva succesorala

Buna ziua,
V-as ruga daca se poate sa-mi explicati ce este rezerva succesorala.Am mai citit pe net dar nu am gasit in contextul in care ma intereseaza.Mama mea este proprietara unui imobil din care am avut si eu cota in urma succesiunii dupa tatal meu dar pe care i-am cedat-o cu multi ani in urma.Mentionez ca sunt unica fiica.Pe parcursul acestor ani starea mintala a mamei s-a deteriorat ,respinge orice ajutor din partea mea si nu numai
M-am interesat si medical nu pot face nimic in interesul decat cu acordul ei ceea ce nu se va intampla.In clipa de fata ma pot astepta sa faca orice cu acest imobil,chiar sa fie pacalita sa-l vanda iar ea sa ramana pe strada.
Am vreo sansa legal sa intervin daca se intampla acest lucru si in ce context?
Va multumesc mult,
C.O

Buna seara,
Daca medicii considera ca este lipsita de discernamant atunci solicitati instituirea curatelei astfel incat sa nu poata semna acte de dispozitie.