avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Activitate kirakiralina

Activitate kirakiralina

Multumesc mult pentru raspuns.Ceea ce spuneti dvs am citit si eu si am aceeasi parere.Se pare ca ei nu si tb sa-i dau in judecata (?!!!!) altfel refuza pur si simplu sa-mi incheie contractul de asigurare
Sunt PFA si sunt impozitata pe norma de venit, care este mai mica decat 938 lei/luna.In Codul Fiscal zice ca daca realizezi venituri sub aceasta suma NU ESTI OBLIGAT sa te asiguri pentru pensie.Dar eu vreau sa ma asigur si vreau s-o fac ca si PFA, pentru ca vreau sa-mi fac si contract de asigurare pentru somaj.Cei de la fisc imi spun sa ma duc la Casa de Pensii sa-mi fac contract de asigurare pentru pensie(cum face orice persoana neasigurata si neautorizata neaparat ca PFA,).Dupa mintea mea, am zis ca daca nu sunt obligat sa fac un lucru, nu inseamna ca mi se interzice. Mi s-a raspuns ca in instructiunile de completare a declaratiei 600, cea prin care te asiguri la pensie, se vorbeste doar despre cei cu venituri peste cei 938 lei.Deci, automat, daca ai sub acest prag nu te poti asigura ca si PFA.Cei de la somaj imi spun ca daca ma asigur la Casa de Pensii, deci ca neautorizat, nu-mi pot face contract de asigurare pentru somaj, pentru ca in legea somajului spune ca tb sa fiu asigurat ca si PFA.Ma poate ajuta cineva cu un raspuns in aceasta situatie?Eu inteleg doar ca am voie sa platesc impozit, fel si fel de contributii, sa dau bani adica, dar cand vine vorba sa beneficiez de ceva de la stat (somaj, de ex), mi se pun bete in roate.
Multumesc anticipat pt raspuns

In urma reorganizarii institutiei publice in care lucrez ca sef birou, mi se restructureaza postul.Conform art. 36 din legea 330/2009, trebuie sa mi se ofere o functie de executie corespunzatoare vechimii, studiilor etc.Mi s-a spus ca o sa
primesc preaviz si atunci cand acesta se termina mi se creeaza un post, nefiind posturi vacante in institutie. Nu vad rostul preavizului, care mi se pare normal sa se dea cand inceteaza raporturile de serviciu, nu cand esti trecut de pe o functie de conducere pe una de executie.Cum e corect, de fapt sa se procedeze?Ma poate ajuta cineva?Multumesc
Am auzit cum ca daca veniturile realizate sunt din apicultura, ar exista scutire de impozit.Am cautat pe net si nu m-am lamurit daca mai e sau nu in vigoare aceasta scutire. Am intrebat de asemenea la fisc si deocamdata n-am primit nici un raspuns.E vorba de PFA neplatitor de TVA, nu stiu daca e relevant.Multumesc
Am primit prin ANL o locuinta cu chirie, pt tineri pana in 35 de ani. Titularul contractului de inchiriere sunt eu, sotul e trecut la membrii familiei care locuiesc impreuna cu titularul contractului. In caz de divort, as vrea sa ramana el cu locuinta. S-ar putea sau nu si in ce conditii? Multumesc anticipat!
Am si eu o nelamurire si sper sa ma ajutati cu un raspuns. Parintii mei au cotizat la un CAR oarecare incepand din anul 1974, cu cate 100 lei lunar fiecare. S-a strans o suma frumusica pana la revolutie - 20.000 de lei aproximativ.Erau bani atunci. Nu i-au retras si au cotizat in continuare, cotizatia ajungand in zilele noastre la vreo 300.000 (30 RON) lunar. Ori, acum cand vor sa incheie socotelile cu respectivul CAR si sa-si retraga fondul li s-a spus ca li se inapoiaza atat cat au cotizat - adica pt cei 16 ani pana in 1990, vreo 2 lei. Sau ma rog, or fi 3-4, daca le dau si vreo dobanda ceva.E legal asa ceva? Ca in mod cert, corect sau moral nu mi se pare a fi.Care e modalitatea de restituire a acestor bani?Astept cu nerabdare un raspuns si va multumesc anticipat.