avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate campeanvio

Activitate campeanvio

Multumesc mult, este ok.
Buna dimineata,
In data de 12.03.2018, am implinit 65 de ani. iar in prezent lucrez. Dupa cate stiu eu, la implinirea varstei de 65 de ani, firma la care lucrezi este obligata sa imi inceteze C.I.M. de drept, lucru pe care eu il doresc. Dosarul de pensie il voi depune la Casa Judeteana de Pensii in data de 14.03.2018.
Pe mine ma intereseaza daca firma este obligata prin lege, sa-mi inceteze C.I.M. sau nu, la implinirea varstei de pensionare si daca raspunsul este afirmativ, eu doresc sa stiu care este baza legala de a ma platii in preaviz, in continuare, daca contractul este incetat. Mentionez ca cererea de demisie am depus-o in data de 09.03.2018 si acum sunt in preaviz. Sunt obligat sa stau in preaviz?

Discuție Incetare c.i.m.
In data de 12.03.2018, am implinit 65 de ani. In prezent lucrez la o firma privata si doresc incetarea C.I.M. Este obligata firma la care lucrez sa inceteze de drept C.I.M., la implinirea varstei de pensionare? Eu asta imi doresc acum, iar ei spun ca nu pot fara preaviz., deoarece nu am decizia de pensionare. Mentionez ca dosarul de pensie il voi depune la Casa Judeteana de Pensii, astazi sau maine.
Azi 09.03.2018, cu 3 zile inainte de implinirea varstei de pensionare (65 ani), am semnat o cerere de demisie si cei de la resurse umane mi-au spus ca trebuie sa intru in perioada de preaviz de 20 zile calendaristice, (in cazul demisiei), conform contractului de munca semnat.
INTREBARE: va rog sa-mi spuneti daca sunt obligat sa respect perioada de preaviz, in cazul pensionarii?
Răspuns la discuția Actualizare plan propriu SSM
Va multumesc.
un inspector SSM, (curs 80 ore), are dreptul sa actualizeze un plan propriu SSM al antreprenorului general?