Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare c.i.m.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare c.i.m.

In data de 12.03.2018, am implinit 65 de ani. In prezent lucrez la o firma privata si doresc incetarea C.I.M. Este obligata firma la care lucrez sa inceteze de drept C.I.M., la implinirea varstei de pensionare? Eu asta imi doresc acum, iar ei spun ca nu pot fara preaviz., deoarece nu am decizia de pensionare. Mentionez ca dosarul de pensie il voi depune la Casa Judeteana de Pensii, astazi sau maine.
Buna dimineata
Angajatorul are dreptate.
Însă cum după Casele de pensii se așteaptă uneori si luni de zile de la data depunerii cererii va sfătuiesc să vă depuneri cererea de demisie si sa stati in preaviz.
Cornel Vasile, Consilier juridic