Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este obligatorie respectarea perioadei de preaviz in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este obligatorie respectarea perioadei de preaviz in cazul pensionarii?

Azi 09.03.2018, cu 3 zile inainte de implinirea varstei de pensionare (65 ani), am semnat o cerere de demisie si cei de la resurse umane mi-au spus ca trebuie sa intru in perioada de preaviz de 20 zile calendaristice, (in cazul demisiei), conform contractului de munca semnat.
INTREBARE: va rog sa-mi spuneti daca sunt obligat sa respect perioada de preaviz, in cazul pensionarii?
Este obligatorie pana la data implinirii varstei de pensionare , dupa care c.i.m.inceteaza de drept.