avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este obligatorie respectarea perioadei de preaviz in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este obligatorie respectarea perioadei de preaviz in cazul pensionarii?

Azi 09.03.2018, cu 3 zile inainte de implinirea varstei de pensionare (65 ani), am semnat o cerere de demisie si cei de la resurse umane mi-au spus ca trebuie sa intru in perioada de preaviz de 20 zile calendaristice, (in cazul demisiei), conform contractului de munca semnat.
INTREBARE: va rog sa-mi spuneti daca sunt obligat sa respect perioada de preaviz, in cazul pensionarii?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:29, 9 Martie 2018
Este obligatorie pana la data implinirii varstei de pensionare , dupa care c.i.m.inceteaza de drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim la implinirea varstei de pensionare campeanvio campeanvio Buna dimineata, In data de 12.03.2018, am implinit 65 de ani. iar in prezent lucrez. Dupa cate stiu eu, la implinirea varstei de 65 de ani, firma la care ... (vezi toată discuția)
Desfacere contractului de munca janos87 janos87 Sunt angajat pe perioada determinata de 3 luni, dar as dori sa demisionez mai repede care sunt problemele, ce pot aparea daca angajatorul nu-l vrea sa ... (vezi toată discuția)
Perioada de proba si de preaviz danabadici danabadici va rog sa-mi spuneti cit este perioada de proba respectiv preaviz si preaviz in caz de demisie? eu am pus la proba 15 zile si la preaviz 15 la fct de vinzator ... (vezi toată discuția)