avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate Aelissa

Activitate Aelissa

Am hotarat sa o reclam la CECCAR fiindca refuza sa corecteze propriile erori, dar incearca sa ma taxeze in plus, in cazul in care chiar ar face corectarile necesare, fiindca pretinde ca munceste mai mult. Aviz interesatilor de servicii contabile ! Atentie la cei care vor sa va escrocheze, facand greseli intentionate, riscand astfel si sa platiti amenzi si sa ii platiti in plus tocmai pe cei care fac greselile !
Buna ziua,

Am un SRL pe care vreau sa-l inchid, asa ca, am angajat o noua contabila care sa se ocupe de contabilitate si radiere a firmei.
In 2022, am schimbat denumirea firmei si astfel s-a schimbat si Nr de inregistrare, J ul.
Noua contabila a scris gresit in declaratia 100 si bilantul pe 2022, J-ul ( l-a preluat pe cel care a fost pt vechea denumire), iar denumirea noua a firmei a scris-o incomplet.
Dumneaei sustine ca acestea sunt erori neglijabile, fiindca ANAF recunoaste o firma doar dupa CUI.
Dar ANAF considera ca acestea sunt erori contabile, nu grave, insa trebuiesc corectate.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pt a intelege cum este situatia, de fapt.

Multumesc frumos !
Răspuns la discuția Schimb de proprietati cadru legal
Mulțumesc pt răspunsuri !
Răspuns la discuția Schimb de proprietati cadru legal
Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns ?
Buna ziua !

Proprietarii unui imobil ( cumparat cu legea 112 ), in care primaria are o cota parte si au fost evacuati din cauza prabusirii unui perete de la parter, sunt pusi in situatia de a cheltui sume imense pt expertizare si consolidare.
Intrebarea mea este daca exista varianta legala ca proprietarii sa propuna primariei un schimb de proprietati, adica primaria sa devina proprietara pe tot blocul, iar fiecare proprietar sa primeasca un apartament in functie de valoarea locuintei detinute.
Multumesc frumos !
Multumesc pt raspuns !
Multumesc pt raspuns ! Stiu ce obligatii au proprietarii. Eu as vrea sa stiu cum sa formulez acordul, astfel incat, reprezentantii statului sa nu aleaga ce firme si ce preturi vor, fara sa tina cont si de interesele financiare ale proprietarilor, care nu au cum sa dispuna de finante, ca institutiile statului. Adica, in cazul expertizarii si consolidarii imobilului, oamenii sa poata alege din cateva firme, in functie de competente si sumele cerute.
Multumesc pt raspuns. AFI are in proprietate o parte din bloc, restul sunt proprietari, inclusiv eu.
Buna seara !

In urma cu 2 ani am fost evacuati din bloc si relocati temporar, cu chirie, deoarece s-a prabusit un perete de la parter. Acum, AFI ne solicita acordul dat la notar pt a pune imobilul in siguranta si a-l consolida. Imi este teama de costurile absurde despre care am tot citit ca institutiile statului le imputa proprietarilor si nu stiu cum sa formulez astfel incat AFI sa ne ceara parerea asupra cheltuielilor necesare acestor actiuni atat de importante. Va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc frumos !
Mi-au raspuns, sec, cei de la Engie ca ei nu-si asuma raspunderea in cazul unui incident, daca nu fac aceasta revizie. Asa ca, o s-o fac !
Multumesc tuturor pt raspunsuri !