avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1588 soluții astăzi
Forum Activitate ana_dy

Activitate ana_dy

Buna ziua. Este legal ca angajatorul sa solicite angajatilor sa-si ia zile de concediu fara plata,desi mai au zile de concediu odihna ramase atat de anul acesta cat si de anul trecut? Motivul invocat de catre angajator este ca se afla in imposibilitatea de a mai pastra toti angajatii,daca nu se recurge la aceasta masura.
Buna ziua. Daca obtin venituri din vanzarea unui apartament in timpul concediului de crestere copil voi mai avea dreptul la indemnizatie? Multumesc
Voi naste la sfarsitul lunii februarie, iar pana la intoarcerea mea, in luna mai , voi acumula mai mult de 42 de zile -concediu postnatal , din maximul de 126 zile concediu maternitate.
Multumesc frumos pentru raspuns. Deci daca imediat dupa concediul de maternitate merg la lucru pentru 20 de zile (perioada de preaviz), imi afecteaza cu ceva posibilitatea de a intra ulterior in concediu crestere copil si de a primi indemnizatia aferenta?

Cornel Vasile a scris:

1. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

2. In speta, la incetarea contractului pe baza articolului 65 :
- este obligatorie respectarea unei perioade de 20 de zile lucratoare de preaviz;
- perioada de preaviz se calculeaza incepand cu ziua urmatoare cei in care a incetat concediul de maternitate.

Buna ziua,
La sfarsitul lunii mai, compania la care lucrez isi va inceta activitatea (mutarea fabricii in alta tara).
In momentul de fata sunt in concediu maternitate pana la jumatatea lunii mai.
As dori ca in loc de suspendarea contractului (pentru intrare in concediu crestere copil) sa mi se faca incetare de contract la fel ca si colegilor mei (art 65 din codul muncii)
1. Va rog sa-mi spuneti daca mi-ar afecta in vreun fel posibilitatea de a intra in concediu crestere copil si indemnizatia aferenta daca:
- Voi depune la dosarul de indemnizatie act aditional incetare contract in loc de act additional suspendare contract
- Dupa concediul de maternitate imi voi relua munca pentru cateva zile, astfel incat sa am contract activ si sa se poata face concedierea
- Voi avea venituri in perioada intrarii in concediu crestere copil (iunie), aferente activitatii din luna mai (salariu luna mai + salarii compensatorii conform contractului colectiv de munca)
2. Va rog sa-mi spuneti daca la incetarea contractului pe baza articolului 65:
- este obligatorie respectarea unei perioade de 20 de zile lucratoare de preaviz (conform CIM)
- perioada de preaviz se calculeaza incepand cu ziua incetarii concediului de maternitate

Multumesc
Am o angajata care la data primirii deciziei de pensionare la limita de varsta (decizie venita prin fax) era la lucru de cateva ore. cum se opereaza in revisal? o incetez la data primirii deciziei, sau in ziua urmatoare, avand in vedere ca doamna lucrase in ziua respectiva?