avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate liviutudor2345

Activitate liviutudor2345

Buna ziua, va mai deranjez cu o intrebare...
Am primit o citatie de la tribunal precum ca, partea victimei a facut contestatie in anulare... imi puteti spune va rog frumos daca aceasta contestatie va fii acceptatat de catre instanta, va fii definitiva la momentul cand este procesul adica acum in octombrie 2020 sau ramane definitiva cea de anul trecut? Incerc sa imi pot da seama cand as putea sa imi recuperez permisul deoarece pentru mine este foarte greu sa ma descurc fara masina stau intr-o zona mai greu accesibila si este foarte greu...
in speranta ca m-am facut cat de cat inteles ce am intrebat, astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Ca multumiri, Tudor Liviu

Dan - George Constandache a scris:

Tot e bine ca v-ați clarificat în cele din urmă lecturând hotărârea.
Categoric după 1 an puteți să reobțineți permisul.
Succes.

liviutudor2345 a scris:

citez din hotararea data de judecatoria sectorului 5
"in temeiul art 67 alin 1, cp raportat la art 66, alin 1 literele a si b, c.p a interzis inculpatului ca pe deapsa complementara, exercitarea dreptului de a fii ales in autoritatile publice sau in orice alte functii publice si a dreptului de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat, pe o perioada de 3 ani, de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare, conform art 68 alin 1, lit b c.p
in temeiul art 65 alin 1 c.p, raportat la art 66, alin 1 literele a si b, c.p a aplicat inculpatului pedeapsa accesorie aferenta..”
din ce stiu la art.66 alin.1 lit. i c.p se refera interzicerea conducerii vehiculelor...




Multumesc pentru raspuns!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie sa va lămurească avocata deoarece ca sa va lămurească alt avocat ar insemna sa mearga sa studieze dosarul si costa bani asa ceva.
In esenta, pe scurt, va fi un proces.
Detaliile trebuie analizate la dosar.

Buna seara, am primit o citatie la tribunal dupa ce s-a incheiat cazul (ucidere din culpa; culpa comuna) ca sunt chemat din nou la tribunal la o noua infatisare, din ce am inteles de la avocata mea s-ar fii cerut anularea sentintei, imi puteti explica va rog frumos in ce consta acest termen de anulare? Se refera la partea civila? Astept raspunsul dumneavoastra cu deosebit interes. Va multumesc frumos!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Apreciez timpul acordat pentru informatii, va multumesc foarte mult!
Cu stima Tudor Liviu

Dan - George Constandache a scris:

Tot e bine ca v-ați clarificat în cele din urmă lecturând hotărârea.
Categoric după 1 an puteți să reobțineți permisul.
Succes.

liviutudor2345 a scris:

citez din hotararea data de judecatoria sectorului 5
"in temeiul art 67 alin 1, cp raportat la art 66, alin 1 literele a si b, c.p a interzis inculpatului ca pe deapsa complementara, exercitarea dreptului de a fii ales in autoritatile publice sau in orice alte functii publice si a dreptului de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat, pe o perioada de 3 ani, de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare, conform art 68 alin 1, lit b c.p
in temeiul art 65 alin 1 c.p, raportat la art 66, alin 1 literele a si b, c.p a aplicat inculpatului pedeapsa accesorie aferenta..”
din ce stiu la art.66 alin.1 lit. i c.p se refera interzicerea conducerii vehiculelor...




citez din hotararea data de judecatoria sectorului 5
"in temeiul art 67 alin 1, cp raportat la art 66, alin 1 literele a si b, c.p a interzis inculpatului ca pe deapsa complementara, exercitarea dreptului de a fii ales in autoritatile publice sau in orice alte functii publice si a dreptului de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat, pe o perioada de 3 ani, de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare, conform art 68 alin 1, lit b c.p
in temeiul art 65 alin 1 c.p, raportat la art 66, alin 1 literele a si b, c.p a aplicat inculpatului pedeapsa accesorie aferenta..”
din ce stiu la art.66 alin.1 lit. i c.p se refera interzicerea conducerii vehiculelor...
citez din hotararea data de judecatoria sectorului 5
"in temeiul art 67 alin 1, cp raportat la art 66, alin 1 literele a si b, c.p a interzis inculpatului ca pe deapsa complementara, exercitarea dreptului de a fii ales in autoritatile publice sau in orice alte functii publice si a dreptului de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat, pe o perioada de 3 ani, de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare, conform art 68 alin 1, lit b c.p
in temeiul art 65 alin 1 c.p, raportat la art 66, alin 1 literele a si b, c.p a aplicat inculpatului pedeapsa accesorie aferenta."
precum ati mentionat si dumneavoastra nu reiese ca nu am pedeapsa complementara prevazuta la art.66 alin.1 lit. i c.p la care se refera interzicerea conducerii vehiculelor.
Deci cred dupa parerea mea , cum ati spus si dumneavoastra cred ca se poate sa dau dupa un an de la ramanerea definitiva hotararea
Am citit mai atent acum, perioada este de 3 ani pentru pedeapsa complementara

Dan - George Constandache a scris:

Fără a se stabili o durată pentru pedeapsa complementară? Foarte probabil să fie o scăpare pe undeva, sau chiar să fie vorba de o nelegalitate, important e să vă clarificați și să acționați dacă se impune.

Va multumesc frumos pentru raspuns. Hotararea este definitiva...
Buna seara, in urma cu 3 ani am avut un accident rutier rezultand decesul victimei.
A fost declarata culpa comuna 50% vina mea si 50% vina victimei, victima a traversat prin loc nepermis fara sa se asigure iar eu am avut cu aproximativ 20 km in plus peste limita legala.
Ca si pedeapsa am primit 1 an si 6 luni inchisoare cu suspendare si 3 ani de supraveghere.
Intrebarea mea este urmatoarea, in hotararea finala nu specifica exact pentru cat timp mi s-a anulat permisul, am vazut ca in hotarare este mentionat articolul 67 alin1 cod penal raportat la art 66 alin 1 literele a;b si din ce am vazut se refera la interzicerea dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule...
Imi puteti spune va rog mult peste cat timp as putea sa dau din nou de permis?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra,
Cu multumiri T.Liviu
Salut, pana la urma cum s-a rezolvat cazul? multumesc