avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1287 soluții astăzi
Forum Activitate Madalin M

Activitate Madalin M

Răspuns la discuția Achizitionare casa nationalizata
Ma gandeam la posibilitatea de a plati o suma chiriasului astfel incat sa cedeze contractul de inchiriere, dar numai dupa ce ma asiguram ca pe urma pot face demersurile pentru achizitionare, dar cred ca aveti dreptate, probabil sunt niste lucruri la mijloc pe care nu am de unde sa le cunosc.
Adrian Dimitriu a scris:

e clar ca mai aveti de cautat. cat despre chirias, chiar daca il gasiti, nu veti putea face cu el nici un demers legal: inteleg ca vreti sa cumparati, iar el nu e proprietar. daca el ar fi putut sa cumpere, sigur ar fi facut-o

Buna ziua,
Am depus la AFI si la Primaria Municipiului Bucuresti o adresa cu privire la un apartament care face parte dintr-o casa nationalizata, in care nu mai locuiesti nimeni de peste 10 ani de zile, astfel incat, sa aflu care este situatia imobilului si daca imi pot exprima intentia de a-l achiziona.

Raspunsurile au fost urmatoarele:

AFI : "Spatiul de la adresa mentionata nu se afla, pana la data prezentei in evidenta institutiei noastre, intrucat activitatea fostului administrator de zona SC Titan AL SA, nu a fost preluata in totalitate. Pentru clarificarea situatiei juridice , va rugam sa va adresati PMB."

PMB: "Raspunzand adresei dvs, va facem cunoscut ca in baza noastra de date privind revendicarile imobiliare aflate pe rolul instantelor judecatoresti, la data redactarii prezentei, nu exista inregistrat niciun proces cu privire la imobilul de la adresa mentionata.
Mentionam ca institutia noastra nu detine informatii pentru perioada martie-octombrie 2008, intrucat baza de date a fost deteriorata si nu a mai putut fi restaurata.
Precizam ca in baza de date a PMB, Serviciul instante civile si contencios administrativ, nu certifica existenta sau inexistenta proceselor aflate pe rolul instantelor judecatoresti, ci are doar caracter informativ"

Pe scurt, nu mi-au zis nimic concret. Intrebarea mea este daca mai este ceva de facut in situatia data ? excluzand sa merg in instanta pentru clarificari..
De asemenea, daca reusesc sa iau legatura cu fostul chirias, care probabil inca exista in evidentele primariei cu aceasta titulatura,desi nu mai locuieste acolo de peste 10 ani, sunt posibile niste demersuri legale prin care sa imi poata ceda proprietatea ?

Multumesc pentru rabdarea de a citi!
Buna ziua, as avea nevoie de consultanta ( contra cost bineinteles) in privinta achizitionarii unei case nationalizate. As aprecia daca imi puteti recomanda pe cineva sau daca unul dintre consultanti se autosesizeaza.
As putea sa vin chiar maine sa discutam.
Multumesc, astept raspunsul dumneavoastra.
Răspuns la discuția Casa nationalizata
Ultima data au locuit o familie care platea chirie statului. Deci nu stiu cum as putea sa aflu proprietarul de drept. Dar ca si conditie generala, un chirias trebuie sa indeplineasca o anumita perioada pentru care plateste chirie pt imobilul respectiv ca sa poata aplica pt cumpararea acestuia, sau nu ?
Buna ziua,
Am citit legea 112/1995 dar nu am reusit sa imi dau seama concret despre procedura prin care cineva poate achizitiona o casa nationalizata. Ca sa fiu mai specific, iubita mea locuieste impreuna cu parintii ei intr-o casa nationalizata, la parter. La etaj nu a mai locuit nimeni de foarte multi ani, si voiam eu sa cumpar imobilul. Intrebarea mea e, trebuie sa am contract de inchiriere pe o anumita perioada ca sa pot aplica pentru cumparare ? sau daca imobilul este disponibil, pot aplica pentru cumparare fara conditia sa fi fost initial chirias pe cel putin o anumita perioada ?
Multumesc!