Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Achizitionare casa nationalizata
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Achizitionare casa nationalizata

Buna ziua,
Am depus la AFI si la Primaria Municipiului Bucuresti o adresa cu privire la un apartament care face parte dintr-o casa nationalizata, in care nu mai locuiesti nimeni de peste 10 ani de zile, astfel incat, sa aflu care este situatia imobilului si daca imi pot exprima intentia de a-l achiziona.

Raspunsurile au fost urmatoarele:

AFI : "Spatiul de la adresa mentionata nu se afla, pana la data prezentei in evidenta institutiei noastre, intrucat activitatea fostului administrator de zona SC Titan AL SA, nu a fost preluata in totalitate. Pentru clarificarea situatiei juridice , va rugam sa va adresati PMB."

PMB: "Raspunzand adresei dvs, va facem cunoscut ca in baza noastra de date privind revendicarile imobiliare aflate pe rolul instantelor judecatoresti, la data redactarii prezentei, nu exista inregistrat niciun proces cu privire la imobilul de la adresa mentionata.
Mentionam ca institutia noastra nu detine informatii pentru perioada martie-octombrie 2008, intrucat baza de date a fost deteriorata si nu a mai putut fi restaurata.
Precizam ca in baza de date a PMB, Serviciul instante civile si contencios administrativ, nu certifica existenta sau inexistenta proceselor aflate pe rolul instantelor judecatoresti, ci are doar caracter informativ"

Pe scurt, nu mi-au zis nimic concret. Intrebarea mea este daca mai este ceva de facut in situatia data ? excluzand sa merg in instanta pentru clarificari..
De asemenea, daca reusesc sa iau legatura cu fostul chirias, care probabil inca exista in evidentele primariei cu aceasta titulatura,desi nu mai locuieste acolo de peste 10 ani, sunt posibile niste demersuri legale prin care sa imi poata ceda proprietatea ?

Multumesc pentru rabdarea de a citi!
e clar ca mai aveti de cautat. cat despre chirias, chiar daca il gasiti, nu veti putea face cu el nici un demers legal: inteleg ca vreti sa cumparati, iar el nu e proprietar. daca el ar fi putut sa cumpere, sigur ar fi facut-o
Ma gandeam la posibilitatea de a plati o suma chiriasului astfel incat sa cedeze contractul de inchiriere, dar numai dupa ce ma asiguram ca pe urma pot face demersurile pentru achizitionare, dar cred ca aveti dreptate, probabil sunt niste lucruri la mijloc pe care nu am de unde sa le cunosc.
Adrian Dimitriu a scris:

e clar ca mai aveti de cautat. cat despre chirias, chiar daca il gasiti, nu veti putea face cu el nici un demers legal: inteleg ca vreti sa cumparati, iar el nu e proprietar. daca el ar fi putut sa cumpere, sigur ar fi facut-o

mai intai, contractul chiriasului trebuie sa permita subanchirierea, e singura modalitate ca sa puteti ajunge in imobil. insa daca veti avea contractul de inchiriere, veti avea si proprietarul, cel putin cel initial.