avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1401 soluții astăzi
Forum Activitate Elysa1

Activitate Elysa1

Răspuns la discuția Sulta ipoteca neradiata
Am facut notificari(2) prin avocat in ipoteca cu casa,ultima refuzand sa o ridice(citeasca) ....Urmarea cred ca va fi un alt proces. Intrebare. De unde stiu ca nu a pus ipoteca si pe alceva? Nu exista penalitati(constrangeri), in a opri sa faca rau?
Buna ziua,

Am sentinta definitiva dosar partaj din 2018 pentru o casa. S-a stabilit o sulta care am achitat-o tot in 2018 prin posta in contul mentionat in sentinta civila. Acum 4 luni am fost sa verific cartea funciara (unde urma sa trec pe mostenitor casa) ce sa vad, surpriza!! Era cu ipoteca trecuta in baza sultei respective. Bineinteles respectiva persoana trebuia in baza declaratiei notariale sa se prezinte la cei de la cartea funciara pentru radierea ipotecii. Nu este deloc cooperanta sau sa comunice in vre-un fel. Am mers in instanta, procedura urmarii fiind de ridicare automata. intre timp am aflat ca a pus ipoteca si pe un alt teren.(tot in baza sultei respective) ce e de facut? merg iar in instanta? E de rea-credinta, ce penalitati pot cere ?

Va rog ajutati-ma cu informatii cum sa procedez

Multumesc
Buna ziua. As dori informatii referitoare la infiintarea unui punct de recoltare a analizelor medicale. Care este codul caen, si daca pot fii autorizata in calitate de asistent medical. Multumesc
Răspuns la discuția cetatenie spaniola-romana
Nu stiam. Multumesc frumos.
Buna seara.
As avea cateva nelamuriri,nu stiu la cine sa apelez macar cu un sfat. Imi doresc sa plec in Elvetia la munca, dar din cate am inteles noi romanii suntem considerati ”lumea a-3-a” prin urmare nu avem drept de munca , mai apoi permisul de sedere doar in cazul in care angajatorul ar avea foarte mari motive sa te angajeze pe tine si nu un catatean elvetian. Deci foarte greu poti ajunge la munca acolo. Intrebarea mea era, daca prin dubla cetatenia spaniola-romana pot obtine mai usor permisul de munca?Sunt de 15 ani in Spania, si as vrea sa imi scot dubla cetatenie daca asta m-ar ajuta.