avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate bomboana

Activitate bomboana

am avut o garsoniera pe numele meu. Fata a divortata si a venit cu copilul ei la mine in garsoniera.
Am vandut garsoniera si am cumparat un apartament cu 3 camere. Eu i am dat banii de pe garsoniera 26000 euro ca sa poata cumpara acest apartament. M a trecut cu uzufruct in acest apartament, iar dupa un an, eu de buna voie am renuntat la uzufruct viager. Fata s a recasatorit , a mai facut 2 copii si a vandut si apartamentul cu 3 camere. Pe mine m a adus la eiacasa, la curte pentru ca impreuna cu sotul ei, au cumparat o garsoniera pe numele la amandoi.
Ma obliga sa movilez garsoniera, sa cumpar si aparatura electrocasnica, sa ma pot muta eu acolo. Eu am pensie si salariu, dar nu mi se pare corect sa cumpar eu totul, ca pe urma sa ma dea afara din garsoniera. El se da mare si tare (sotul fetei), dar nu lucreaza nicaieri.
Intrebare:mai pot sa mi recuperez garsoniera asta sa fie pe numele meu? Pot sa i dau in judecata?
Răspuns la discuția contoare inteligente de apa
Da asta stiu, numai ca locatarii nu doresc sa traga teava de apa pentru fiecare apartament pentru a incheia acel contract individual. Administratora considera ca montarea acelui apometru cu citire la distanta se face si plata la apa direct la firma montatoare de apometre.
Răspuns la discuția contoare inteligente de apa
Poate nu m am exprimat eu corect:vroiam sa intreb daca cei care instaleaza acele contoare cu citire la distanta, fac contract cu fiecare apartament asa cum este la gaze sau lumina? Pentru ca doamna administrator nu intelege decat ca firma , monteaza apometrele si fiecare plateste apa la acea firma.Eu nu am mai auzit asa ceva pana acum.
Daca o firma particulara autorizata de apa Nova vine intr un bloc si monteaza apometre cu citire radio, firma trimite la administratie facturi precum la gaze si lumina?Firma care a montat apometrele raspunde de plata fiecarui apartament a apei?Sau firma trimite niste hartii cu citirea prin radio si administratia o introduce la fiecare apartament in tabelul de intretinere? Cu citirea asta inteligenta se poate rezolva neplata intretinerilor de catre unii locatari?
Răspuns la discuția Fondul de rulment pierdut
Pai nu am cum sa discut cu cenzorul sau presedintele. In acest bloc, la aceasta scara, nu exista un presedinte, "cica' ar exista un "cenzor " la o firma fantoma, si doamna administrator taie si spanzura.Nu mai punem in situatie faptul ca incarca facturile de plata, cum ar fi: pune la plata factura de gaze, in contextul in care din 20 de apartamente, 18 au ceas separat de gaze, incarca metrajele de apa, etc. Nu se pot pune cereri si sesizari la administratie deoarece doamna nu are registrii de trecut nr. si data, si etc.Asa ca eu timp de 5 ani de zile m am batut cu morile de vant. Imi pare rau, dar in instanta nu merg caci timpul costa bani si nu stiu daca se poate rezolva in contextul in care NORA doamnei lucreaza la Primaria Capitalei. Va multumesc.
In 2013 datorita unei intretineri f. mari de 900 de lei mi s a constituit fondul de rulment de 900 de eli. In 2014 am platit in 3 transe suma finala de 472.70 lei, ramanand restanta cu 422.70 lei. Aceasta suma a fost trecuta timp de 5 ani de zile ca fiind un fond de rulment restant. Mentionez caci administratora blocului, nu a respectat Legea 230/2007 de a urmari anual, fiecare apartament, schimband anual fondul de rulment dupa intretinerea cea mai mare. Eu am ramas cu acest fond de rulment restanta. Apartamentul s-a vandut in 2018, i am dat diferenta de 422.70 lei, cu chitanta de incasare dupa care imediat am retras-o.Greseala mea a fost ca, atunci cand am facut cererea de retragere a acestei sume, am trecut ca documente (din viteza si neatentie), cele 3 chitante in valoare de 472.70 lei. Administratora cand am vorbit azi cu ea mi a dat urmatorul raspuns:
-fondul meu de rulment existent in administratie este de 472.70 lei;
-din acest fond am platit intretinerea pe luna iunie 2018 in valoare de 190.00 lei;
-exista chitanta cu achitarea sumei de 422.70 lei, bani fiind imediat retrasi.
Iar administratora mentioneaza caci aceasta suma de 422.70 lei care de fapt era restanta si existand chitanta de achitare, ar fi scazut-o din suma de 472.70 lei.
Pai ma intreb, cum un fond de rulment sa fie achitat, iar tu sa o scazi din fondul de rulment existent, si pe deasupra sa tai chitanta de 190 lei pentru o luna de intretinere? De unde metoda asta?Mentionez ca am documentel care atesta ca suma de 422.70 a fost restanta, am chitantele de fond de rulment, iar administratora sustine ca eu am ple platit 200 lei pe iunie, 200 lei pe iulie (in care am fost incarcata cu 2 persoane cu toate ca i am dat cerere de scoatere a nepotului de la intretinere) si mai am si pe august toate din banii mei. Cum se poate rezolva aceasta situatie? Cine controleaza administratorii de bloc? Va multumesc.
Răspuns la discuția datorii de tata
Aha, va multumesc mult.
Răspuns la discuția datorii de tata
Nu va suparati, nu stiu ce inseamna asta.Imi puteti explica? Si care sunt urmatoarele rezultate.Va multumesc
Discuție datorii de tata
Fata a fost casatorita si dupa 12 ani a divortat. Din aceasta casatorie a rezultata un baiat care acum are 16 ani.Este la liceu de engleza intensiv. Fata mea nu a putut sa plece in concediu de odihna in grecia din motivul caci tatal baiatului refuza categoric sa i dea procura mamei sa plece cu baiatul in concediu. Mentionez caci fata s a recasatorit, mai are o fata si un baiat. Este asistenta medicala la un spital de renume din Bucuresti. Tatal in afara de faptul ca ii da pensia copilului cand isi aduce aminte de cateva luni bune nu l a intrebat daca vrea si el un suc. Nu contribuie la intretinerea lui decat cu pensia alimentara. Ce se poate face in acest moment, cum il poate forta legea pe tata sa i dea procura si sa i faca copilului urmatorul pasaport. El refuza categoric. Multumesc
Daca pot gasi un avocat bun, sa mi spuna ce sanse am daca dau in judecata pe fata mea, referitor la problema pe care am expus-o mai sus. Multumesc