avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate bng

Activitate bng

Buna ziua,
Mi-am depus demisia in data de 09.04 conf art 81 (1) , cu un preaviz de 15 zile calendaristice (!), asa cum este stipulat in contractul meu individual de munca.
Demisia am trimis-o pe email, dar am depus-o si fizic, cu nr. de inregistrare.
Intrebarea este cum calculez zilele de preaviz? Incepand cu urmatoarea zi , chiar daca aceasta este sambata, avand in vedere ca sunt 15 zile calendaristice?
Buna ziua.

Mama a murit acum 3 luni, mostenitori fiind 3 frati.
1. Pot renunta la succesiune in favoarea unuia din frati, sau renuntarea la succesiune insemna ca mostenirea se imparte intre ceilalti 2 frati?
2. Ce act trebuie sa fac si unde?
3. Eu locuiesc in Bucuresti iar succesiunea se va face in provincie. Pot sa fac actul respectiv in Bucuresti si sa le dau o copie (sau un original) celorlalti mostenitori pentru succesiune? Trebuie sa fiu prezent la succesiune sau este suficient acest act?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Ca sa fie clar, mai exact am intrebat notarul respectiv daca se poate anula, rezilia contractul sau alta modalitate prin care eu sa-mi recuperez banii iar vanzatorul terenul (tocmai pt ca nu stiam prin ce procedura se poate face acest lucru). Mi-a raspuns ca la ea nu se poate decat printr-un alt act de vanzare-cumparare, dar numai dupa ce obtin si intabularea , adica peste aprox o saptamana.
Am vorbit cu notarul la care s-a incheiat contractul. Mi-a zis ca nu se poate rezilia, chiar daca ambele parti sunt de acord.
Singura varianta pe care mi-a propus-o a fost ca sa se faca din nou vanzare-cumparare.:(
Multumesc pt raspuns. Luni o sa merg la notarul respectiv sa vad ce se poate face.
Totusi, nimeni nu a semnat "ca primarul". Poate doar ...primarul.
Terenul a fost vandut cu acte in regula (cadastru, carte funciara, etc. etc.). Ba mai mult, a fost verificat si de 2 banci, deoarece initial se dorea achizitionarea prin credit ipotecar.
Problema a aparut oarecum intamplator , pt ca dupa semnarea actelor am mers la locul cu pricina si am gasit un lacat pe poarta. Dupa investigatii (mers la politie, etc.), am dat de cel care pusese lacatul si acesta ne-a aratat ca are acea hotarare judecatoreasca prin care se anuleaza titlul de proprietate dupa care s-a facut prima vanzare a terenului. Practic, cred ca terenul inca nu este in litigiu , deoarece nu exista un proces. Dar evident ca va fi unul. Si, nestiind deznodamantul acestui proces, vreau sa anulez vanzarea, iar vanzatorii au zis ca sunt de acord.
Se pare ca cineva a facut o ilegalitate, ori respectivul cand a obtinut hotararea judecatoreasca (putin probabil) , ori primaria cand a eliberat acel titlu de proprietate (adica primarul a semnat ca ...primarul).
Inca un exemplu a ceea ce inseamna "traim in Romania".
Inainte de incheierea contractului s-a facut un antecontract si s-a platit o parte din bani, specificandu-se ca restul sa se plateasca la semnarea contractului dar nu mai tarziu de o luna. Acel termen nu s-a putut respecta (din motive obiective). Vanzatorii au zis ca inapoiaza banii, mai putin cei dati la semnarea antecontractului, deoarece s-a depasit (cu trei luni) acel termen limita. Este normal?
Mentionez ca in antecontract sunt specificate despagubiri in caz ca unul din noi se razgandeste si nu mai vrea sa vanda/cumpere terenul , dar nu sunt specificate nici un fel de penalitati de intarziere.
Buna ziua.
Se poate anula un contract de vanzare-cumparare pentru un teren (bineinteles cu restituirea banilor si terenului cumparatorului respectiv vanzatorului terenului), daca ambele parti sunt de acord?
Mentionez ca la aprox 1 ora (!) de la semnarea contractului de vanzare-cumparare s-a descoperit ca, de fapt, terenul este in litigiu. Mai exact , terenul a fost vandut de cateva ori in decurs de 5-6 ani, iar titlul de proprietate in baza caruia terenul a fost vandut prima data a fost contestat in instanta de catre cel care pretinde ca e proprietar, obtinand in acest sens si o hotarare judecatoreasca (intr-adevar am vazut aceasta hotarare, dar nu stiu daca e definitiva , asa cum zice el). Banuiesc ca, daca acel titlu de proprietate este nul, toate actele de vanzare-cumparare incheiate ulterior isi pierd valabilitatea (chiar daca la vremea respectiva au fost perfect legale).
Va multumesc pentru un eventual raspuns.
Răspuns la discuția O cearta ce a degenerat
multumesc pt raspuns
Dupa cum am spus, e vorba doar de o simpla julitura la genunchi , mai zicea ceva de o vanataie la coaste dar nu vad cum ar fi putut apare de la o cazatura
Referitor la avocat, i-mi puteti recomanda ceva, eventual costuri?
Buna ziua. I-mi cer scuze daca nu am postat unde trebuia, dar nu stiu daca intra la drept civil sau penal.
Vreau sa va povestesc un caz in speranta ca i-mi ve-ti da niste sfaturi.
Totul a inceput de la un banal loc de parcare.
Vin seara acasa si gasesc locul meu de parcare (cu acte in regula la ADP) ocupat.
Dupa un timp, uitandu-ma pe geam il surprind pe tipul in cauza tocmai cand deschidea masina. Ii strig de la geam de ce a parcat acolo ca e loc cu plata la care i-mi trage o injuratura. Cobor sa-mi parchez masina, tipul , desi plecase, ma observa , se intoarce, coboara din masina si incepe sa ma injure. Ii raspund ca nu i-am facut nimic, doar ii ridicasem stergatoarele (cum dealtfel se obisnuieste in astfel de cazuri) si ca nu are motiv sa ma injure.
Se repede la mine sa ma loveasca iar mama lui , care sta in bloc, se pune intre noi incercand sa-l opreasca. In sfarsit, dupa ce i-mi mai trage cateva injuraturi, se urca in masina si pleaca. In timpul asta maica-sa i-mi tot spunea ca sa-l las in pace (desi eu nu-i facusem si nu-i zisesem nimic), ca (el) trimite tiganii pe mine , etc.
Pleaca masina si scot telefonul mobil sa-i memorez nr de la masina(pentru orice eventualitate, mai ales ca in urma cu 2 zile vazusem o masina asemanatoare pe locul meu)
Cand m-a vazut, doamna a sarit ca arsa si a inceput sa ma injure, ca ce fac eu, ca ii sug p..a lu fi-su, ca i-mi arata el, si multe alte injuraturi. I-mi pierd rabdarea si, in drum spre masina ii zic si eu vreo doua.
Parchez masina, cobor si dau sa intru in bloc. Doamna incepe o noua serie de injuraturi , de data asta de mama, injuraturi pe care nu le-am auzit din gura unui barbat. Vad negru in fata ochilor si, greseala mea, ma reped la ea si o imping. Probabil ca am impins-o destul de tare sau ea nu statea intr-o pozitie tocmai stabila, cert e ca a cazut. Se ridica iar eu intru in bloc.
Dupa un timp vine fiica ei la mine la usa si incepe sa ma ia la rost ca am injurat-o si am batut-o pe maica-sa. Ii explic cum s-a intamplat totul si, in final, coboram in fata blocului. Aproape imediat vine si un echipaj de politie chemat de "doamna". Povesteste fiecare varianta lui, doamna spunand ca am injurat-o si batut-o (aratand o julitura la genunchi), eu povestindu-le ca mai sus. Mentionez ca la toata scena a asistat o alta vecina din bloc , care a confirmat politiei ca injuraturile au fost de ambele parti si ca nu am lovit-o ci doar am impins-o.
Politistii intocmesc PV pentru injurii si ma sanctioneaza cu amenda, spunandu-mi ca acelasi PV il fac si pt doamna in cauza. Intr-adevar i-au facut si ei PV dar nu stiu ce au scris in el.
Acum doamna ma ameninta ca ma da in judecata, ca i-si scoate certificat de la IML (nu stiu daca l-a scos), iar fiica ei ca o sa vad eu, ca nu s-a terminat, ca o sa ma bata pe mine si toata familia, ca ma taie, etc
Intrebarile mele sunt
-ma poate da in judecata pentru o julitura la genunchi si, evental, pentru o vanataie pe care zice ca o are la coaste(?!) ? Vanataia cica o are de la mine ca i-am dat cu pumnul (!!). Ma rog, cum v-am spus , doar am impins-o de umeri, avand si martor
-daca vine cu asa zisi "martori" (deja zice ca are alti 3 "martori" care au vazut cum o bateam!) ce pot sa fac? La o adica poate sa vina cu inca 10 "martori" care sa spuna ca stateau la geam si au vazut tot
-ce pedeapsa risc in acest caz? Poate sa-mi ceara niste despagubiri "astronomice"?
Astept comentariile/sfaturile dvs. Va multumesc.