Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Mi-am depus demisia in data de 09.04 conf ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Mi-am depus demisia in data de 09.04 conf art 81 (1) ...

Buna ziua,
Mi-am depus demisia in data de 09.04 conf art 81 (1) , cu un preaviz de 15 zile calendaristice (!), asa cum este stipulat in contractul meu individual de munca.
Demisia am trimis-o pe email, dar am depus-o si fizic, cu nr. de inregistrare.
Intrebarea este cum calculez zilele de preaviz? Incepand cu urmatoarea zi , chiar daca aceasta este sambata, avand in vedere ca sunt 15 zile calendaristice?
În calculul termenului de preaviz nu intră ziua comunicării sale angajatorului.