avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate Elenauj

Activitate Elenauj

Buna ziua!
Sunt angajat si doctorand in acelasi timp. Doresc sa fac un stagiu de perfectionare timp de 2 luni in Germania pe domeniul in care lucrez si firma unde sunt spune ca imi va suspenda contractul de munca pe acea perioada, deoarece acest stagiu este realizat din proprie initiativa, desi stagiul este realizat in domeniul in care activez. Este corect acest lucru? Nu pot beneficia de concediu fara plata in aceasta perioada? De asemenea, tot ei spun ca nu pot pleca o perioada atat de lunga (2 luni) avand in vedere ca am abia 6 luni de vechime in aceasta firma. Mentionez ca in trecut am mai avut un loc de munca cu vechime 3 ani. Din acest motiv ei au mentionat ca pot si desface contractul de munca avand in vedere perioada mare de deplasare. Este undeva reglementata in lege perioada maxima de suspendare a contractului de munca/concediu fara plata raportat la vechime? Este legal sa mi se suspende contractul de munca pe aceasta perioada? Va multumesc! Orice sfat e binevenit!
am citit acest ordin, dar nu precizeaza clar daca bursele de merit revin si studentilor inmatriculati la forma cu taxa
stiu ca se poate, dar nu inteleg de ce la unele facultati da si la alte nu. as fi vrut sa stiu daca este un cadrul legal.
Buna ziua! Sunt absolventa a facultatii de farmacie durata de studii 5 ani (pe diploma de licenta precizeaza ciclul 1 de studii de licenta comasat cu ciclul 2 de studii masterale adica 4 ani+1 an). Pot urma un master la buget? Ma refer in special daca as putea face macar un an la buget din cei 2 ani ai unui master. Practic pentru studentii altor facultati ministerul subventioneaza in total 6 ani (4 licenta si 2 de master). Nu gasesc in legislatie specificat foarte clar acest lucru.
O alta intrebare ar fi, ca student pe locurile cu taxa pot primi burse de studiu daca media o permite?

Facultatea unde doresc sa urmez masterul dau burse doar la studentii bugetati. E conform cu legea educatiei?

Va multumesc pentru orice informatie!
Discuție Burse de studiu
Buna ziua!
Urmez studiile de master la taxa si am media 10 pe anul acesta. La facultatea pe care o urmez nu se dau burse pentru studentii la taxa. Este normal? In ordinul ministerului educatiei din 2017 privind acordarea burselor nu precizeaza exact daca studentii cu taxa pot primi sau nu burse de merit sau studiu. Normal ar fi sa ia drept criteriu performantele si nu criteriul taxa/buget. Mentionez ca urmez masterul cu taxa deoarece am mai urmat un alt master.
Buna ziua!
Urmeaza sa ma angajez la o firma si conditiile impuse de angajator sunt printre altele oprirea primului salariu. Astfel, intrucat voi fi anagajata in iulie, primul salariu il voi primi abia in septembrie. Salariul retinut urmeaza sa fie dat in momentul in care imi voi da demisia de la locul de munca. Este legala retinerea salariului? Este legal sa retina toata valoarea primului salariu? Care ar fi articolul din legea muncii care ma poate ajuta pentru a-mi cere drepturile salariale inca din prima luna de munca? va multumesc!!
Buna ziua!
Urmeaza sa ma angajez la o firma si conditiile impuse de angajator sunt printre altele oprirea primului salariu. Astfel, intrucat voi fi anagajata in iulie, primul salariu il voi primi abia in septembrie. Salariul retinut urmeaza sa fie dat in momentul in care imi voi da demisia de la locul de munca. Este legala retinerea salariului? Este legal sa retina toata valoarea primului salariu? Care ar fi articolul din legea muncii care ma poate ajuta pentru a-mi cere drepturile salariale inca din prima luna de munca? va multumesc!!
Buna seara! Mi-ati putea spune daca pot beneficia de concediu fara plata in primul an de munca? Sunt angajata de 4 luni si doresc sa efectuez un stagiu de pregatire profesionala in strainatate. Nu stiu ce posibilitati legale am pentru acest lucru, intreruperea contractului de munca sau concediu fara plata? E o problema perioada scurta de cand sunt angajata?