avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate Meltiade

Activitate Meltiade

Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc frumos . Pentru raspuns
Discuție Mostenire
Buna ziua .imi puteti spune va rog cum pot trece o proprietate pe numele meu(casa si teren) casa sunt trecute pe numele tatălui meu.ambi părinți sunt decedați si sunt singurul copil .imi puteti spune daca mai am nevoie de semnături de la cineva anume bunici sau frații părinților sau pur si simplu merg la notar si faca demersurile necesare pentru înregistrarea mea ca proprietar.
Răspuns la discuția Cadastru
Multumesc frumos


Discuție Cadastru
Buna ziua am si eu o intrebare parinti mei au cumparat un loc de casa au construi si au acte in regula terenul este de 620 mp cu tipul tatal meu sa extins in fiecare an lund cate un metru dintrun teren nu stiu al cui al primariei sau nus un fost cimitir de ex pe acte curtea mea are 11.50 m latime si acum are 23 de m im puteti spune pot face ceva sa includ acest teren in actele casei ? Nu vreau sa am probleme mai tarziu de ex sa construiesc si sa vina cineva sami zica muta gardul sau darama tot .mentionez ca locul respectiv se afla in posesia noastra de peste 25 de ani dar nimeni nu a zis nimic .acum parinti mei au decedat si vreau sa fac succesiune si masuratori si vreau sa stiu daca pot include si acest teren multumesc frumos
Mulțumesc pentru răspuns doamna ana. Asta am vorbit și eu cu dânsele doar ca nu sunt de acord. Persoana respectiva dorește sa se îngrijească de copil dar nu legal. Eu nu am nici o putere ca asa este legea în România ce a-și putea face eu ca tata? Pot merge la unitățile competente din orașul unde va locui copilul și sa declar eu ca, copilul rămâne și ca mama nu e de acord sa declare? Dacă nu suntem lângă copil persoana respectiva îl poate însoți la doctor dacă nu sunt parinti? Multumesc
Bună ziua și sărbători fericite. Am și eu o întrebare în ianuarie urmează sa îmi duc soția și copilul în tara (locuim momentan în UK) eu o sa ma întorc înapoi și mama copilului vrea și ea sa plece și ia în alta parte dar nu vrea sa lasă copilul în grija cuiva legal cu se face vrea doar sa îl lasă și sa plece băiatul are 1 anișor este corect? Am înțeles ca sunt niște proceduri de urmat dacă urmează sa pleci în străinătate și lași copilul în grija cuiva. Doar ca persoana cu care rămână nu este de acord nu vrea o responsabilitate vrea sa aibă grija de el dar nu legal ca tutore este ok? Ce pot face? Mulțumesc
Răspuns la discuția Baiatul meu iubit
Sarumana cu respect si multumesc de lamurire .tocmai iam trimis un mesaj de impacare ,am vrut totusi sa incerc pentru ca o iubesc si pentru baiat ,dar mia raspuns sa o las in pace sai faca viata mult dorita ,deci ting sa cred ca interesele copilului nu o intereseaza si ce se va intanpla mai tarziu,precizez ca am fost sa o iert pentru ca este cu alta persoana si sa o luam de la capat,nu am batuto in viata mea nu inteleg dc a ales aceasta decizie va mutumesc

kyrakyra_65 a scris:

Daca demonstrati ca mama neglijeaza copilul , ii pune viata in pericol, este imorala, atunci aveti sansa sa il luati la d-voatra .In caz contrar o sa primiti un program de vizita , la inceput sub supravegherea mamei (deoarece este foarte mic ) iar apoi dupa ce copilul va trece de un an sau doi. il veti putea lua la d-voastra , tot dupa un program stabilit in instanta. Programul de vizita de obicei este din doua in doua saptamani in weekend si cateva ore peste saptamana ( depinde de instanta si de varsta minorului). De asemenea trebuie sa stiti ca va trebui sa platiti pensie de intretinere 25% din veniturile nete realizate de dumneavoastra. Nu poate munci acum , deoarece are un bebelus care are nevoie de ea.

Răspuns la discuția Baiatul meu iubit
Multumesc frumos domnu ionut pentru raspuns

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Regula este ca domiciliul minorului sa fie stabilit la mama si ,,custodia" sa fie exercitata in comun de ambii parinti.Asa cum s- a,spus in mesajele anterioare o sa obtineti un drept de vizita ,mai mult nu cred ca aveti sanse.

Răspuns la discuția Baiatul meu iubit
Multumesc frumos claudiu dar chiar daca pot demonstra ca relatia nu sa terminat din vina mea si ca mama copilului nu este capabila sal ingrijeasca sa munceasca pot demonstra ca nu este capabila sa fie mama nu are o locuinta a ei nu are un loc de munca neam despatit de o luna si deja sia refacut relatia cu altcineva .dansa nu tine cont de nevoile baiatului si cauta doar.......doar la ea se gandeste ce sanse am sami iau baiatul daca dovedesc ca ea este incapabila pentru a creste si educa un copil

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Un program de vizita veti obtine.
În funcție de vârsta minorului si de cum se vor prezenta argumentele se va stabili si durata sa.

Răspuns la discuția Baiatul meu iubit
Domnul gabriel multumesc pentru raspuns mama nu alapteaza copilul ii da cu biberonul este asta o problema ?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Sa luati legatura cu minorul DA dar sa-l luati la dumneavoastra, deocamdata, nu vcred avand in vedere varsta si faptul ca trebuie alaptat.