avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaIonela 1

Activitate MihaelaIonela 1

buna ziua,

Am primit de curand hotararea definitiva privind stabilirea domiciliului fiului meu in varsta de 9 ani. la mine,insa tatal sau nu ma lasa deloc sa il vad,si-a restrictionat toate apelurile.Mai mult decat atat,pe toata perioada procesului a facut tot posibilul sa mi instraineze copilul,sa il faca sa ma urasca cu toate ca cel vinovat pentru despartirea noastra el a fost,avand o relatie extraconjugala de cativa ani,Eu am tot incercat sa stau de vorba cu copilul,am mers de nenumarate ori la scoala,acasa,insa tatal sau se poarta cu mine ca si cum nu ma cunoaste,ma evita si acelasi lucru i-a insuflat si celui mic.Este clar ca e vorba de alienare parentala .Vreau sa recurg la un executor judecatoresc,insa nu as vrea nici sa il traumatizez si cea mai mare problema este ca stiu ca de buna voie nu va vea sa vina.Care sunt pasii de urmat,adica ce pot face in aceasta situatie?Multumesc foarte mult
Buna ziua din nou ,

Totuși ,nu se poate demonstra in vreun fel in instanta ca acest copil este influențat de tatăl sau ,ca trăiește niște traume care îl vor marca toată viata.?Cum se poate sa nu pot lua legătura cu copilul meu nici măcar de ziua lui ,nu imi raspunde sub nici o forma nimeni din familie la telefon ,merg la poarta și aștept sa iasă cineva și nu ma bagă nimeni in seama ,merg la școala și plânge nu scoate absolut un cuvânt ...sunt dispusă sa fac orice sa încerc orice varianta ...Cum sa procedez in condițiile astea ?Pot dovedi in vreun fel alienarea parentala in instanta ,poate fi decăzut in vreun fel din drepturile parintesti ?Sunt disperata ..
Buna seara ,

Aici nu este vorba ca eu am plecat fără copilul meu de bunăvoie ,in seara când am intrat de serviciu in tira de noapte soțul a venit și M a amenințat sa nu mai vin acasă ,atât pe mine cât și pe familia mea.Am fost la poliție mi au spus K nu are ce sa ii facă ,atât timp cât nu mi .a făcut nimic...M am dus sa mi iau copilul a doua zi ,și din nou M a amenințat și M a dat afara din curte .Cum as fi putut sa mi las copilul acolo de bunăvoie ?Ganditiva-va ca eu nu am reușit sa mi iau de la el nici acte ,nici haine ,nici la ora actuala ,am alergat sa îmi fac din nou toate actele ...Aveti in vedere ca fiul meu in 9 ani de zile nu a avut nici o poza măcar cu tatăl sau și maxim 2 ieșiri in parc...restul avea alte ocupații ...copilul era cu mine NON stop ,in afara de timpul petrecut la serviciu in care stătea cu bunicii paterni ...Eu cred K este vorba clar de alienare părintească ...atât timp cât cu mine de fata ii spun eca eu sunt de vina K nu vreau sa ne împăcăm ,ii spune ca sunt o “mizerie”,ca L-am părăsit ,că-mi-am ales alta familie (in situația de fata părinții mei,unde locuiesc acum).Intrebatea mea este urmărirea :poate executorul sa consemneze ca tatăl nu dorește sa mi L dea pentru a i putea face plângere penală mai departe sau executorul va consemna ca minorul mu va vrea sa vina ,deoarece este învățat și sigur asta o sa spună.Am participat la toate serbările ,chiar dacă nu mi au răspuns la telefon eu M am interesat la mămici și i am fost aproape ,am fost de fiecare data la școala ,îmi promitea ca îmi va Răspunde la telefon și după nimic ...acum nu mai iese nici in pauza ...îl tine numai in curte ...iese doar însoțit . se poate face cumva o plângere la Protecția Copilului deoarece e clar K eu in atâția ani nu i am dat nici măcar o palma copilului ,dimpotriva era fff Atașat de mine !Nu e ciudat ca dintr-o data nu mai vrea nimic ?In plus de fiecare data când am fost la el și i am luat hăinuțe ,,etc,...dacă i a spus tatăl sau sa le ia,le a luat ...dacă nu...NU.Care sunt etapele executării in cazul asta?Multumesc tuturor
Multumesc pentru sfaturi ...problema cea mai mare este ca fiul meu se comporta așa din cauza faptului ca el S a mutat cu o alta femeie despre care S a tot ascuns ca ar Locui împreuna ,dar astăzi după multe zile in care L am urmărit, am văzut o in curtea Nostra alături de copilul meu ...copilul este învățat sa minta ..El nu mi a recunoscut niciodată relația cu aceasta femeie și S a ferit tot timpul ,Învățând și copilul același lucru .Este greu de decăzut din drepturi acest om care își distruge copilul cu fiecare zi ce trece ?multumesc mult
Am înțeles ca prin executor judecătoresc se poate amenda tatăl pentru nerespectarea hotărârii ...este clar ca este vorba de alienare părintească ..copilul meu era foarte Atașat de mine înainte de despărțire ,acum ma urăște.Nu știu ce pot sa mai fac in situația asta ,as vrea sa îl iau cu forța de la școala ,însă pur și simplu nu mai iese nici in pauze ,iar din banca clar nu pot sa L iau taras...afara nu iese singur decât însoțit de tatăl sau ...Nu știu câta răbdare sa mai am pentru ca deja au trecut 10 luni in care sunt pur și simplu legată de mâini și de picioare ,nu pot face nimic pentru copilul meu ..sunt blocate apelurile mele și pe telefonul copilului și pe al tatălui ,nu pot sa mi văd copilul de sărbători ,de ziua lui ...etc cu decizia in mâna nu pot face nimic ...nu se bagă nici poliție... ,cu forța executorul așa cum ați spus și dumneavoastră nu îl poate lua ...nici nu as vrea sa ajung sa îl sperii cu executorul ...nu știu la ce cai sa mai recurg ...Multumesc
Buna ziua ,de curând am câștigat procesul privind stabilire domiciliu minor,decizia este EXECUTORIE ,însă cu drept de recurs 30 zile .Daca tatăl va face recurs cât durează procedura ?Si întrebarea mea ar mai fi ,copilul este acum la tatăl lui care nu ma lasă absolut deloc sa îl văd ,mai mult de atât ,nici copilul nu mai vrea deoarece îl influentează foarte mult,el locuiește cu o alta femeie și prefera sa nu îmi dea copilul absolut deloc.Vreau sa apelez la un executor judecătoresc însă am înțeles ca decizia trebuie sa fie finala.In plus copilul va face la anul in Martie,10 ani și dacă nu reușesc sa îl iau pana atunci cu executorul este posibil sa ma dea el din nou in judecată deoarece copilul poate fi audiat și poate spune ca va vrea sa stea cu tatăl lui ?Ce pot face sa îl iau cât mai repede legal ?Multumes mult
Copilul pana la despărțire a locuit și cu mine și cu tatăl sau ,dar datorită împrejurărilor ,tatăl sau avea o relație extraconjugală ,in momentul când am aflat mi a interzis sa mai vin acasă,iar eu nu am putut sa mi iau copilul și sa plec.In toată perioada de 8 luni cât a ținut procesul ,copilul a stat la tatăl sau ,acesta luându-mi orice drept de a lua legătura cu el ,însă eu in tot acest timp L am căutat și la școala și acasă ,însă ara succes deoarece tatăl sau are grija ca de fiecare data sa nu pot sta de vorba singura cu copilul meu .
Buna ziua ,am câștigat procesul privind Stabilirea domiciliului fiului meu in vârsta de 9 ani la mine .Insa tatăl sau refuza sa mi -L aduca pe motiv ca cel mic nu dorește ,ce pot face in acest caz?Am tot căutat copilul in aceasta perioada și intr adevăr este foarte supărat pe mine pentru minciunile pe care tatăl sau i /i le a spus despre mine .M am gândit sa apelez la un executor judecătoresc ,deoarece tatăl sau se bazează pe copil ca ni dorește sa stea cu mine ...se fac 3 luni de la hotărâre ,plus ca va trebui sa -mi plătească și pensie alimentara ..Ce șanse sunt ca in urma executării sa mi pot lua copilul ,deoarece repet,copilul este foarte răzvrătit pe mine .Multumesc
Eu M-am gândit sa fac asta,numai ca este monitorizat tot timpul de tatăl lui ,el îl duce la școala ,el îl ia...iar de luat de la școala nu pot pentru K pur și simplu refuza sa vorbească cu mine sa tine strans cu mâinile de banca dacă vreau sa vorbesc cu el.Nici in pauza nu mai iese.Ma simt neputincioasa ,chiar nu știu ce sa fac in cazul asta..
Buna ziua,

După un proces îndelungat ,in care am câștigat stabilirea copilului in vârsta de 8 ani și jumătate la mine și executarea in comun a Autorității parintesti ,mergând sa mi iau copilul ,tatăl acestuia refuza pe motiv ca minorul nu vrea .Acest fapt este confirmat și de copil care in urma celor spuse de tatăl sau și a tuturor minciunilor acesta a ajuns sa ma urască .Mentuonez ca pe toată perioada procesului de 8 luni copilul a stat la el ,mi a restricționat orice legătura cu minorul ,M a amenințat de nenumărate ori cu moartea dacă îndrăznesc sa L iau .Am vrut sa L iau forțat de la școala sa pot sa vorbesc cu el ,însă acesta refuza ,pe motiv ca tatăl sau i-a spus ca îl voi duce departe sa nu știe nimeni de el.Eu in tot acest timp nu am încetat sa îl caut,dar îmi este foarte greu ,deoarece familia acestuia cât și el nu îmi raspun la telefon și fac tot posibilul sa îl atragă de partea lor.Care sunt pașii sa pot pune in execuție hotărârea ?Mentionez ca hotărârea este executorie ,cu termen de 30 de zile pentru recurs și am primit.o săptămâna trecută.Multumesc