avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1852 soluții astăzi
Forum Activitate olivia seresan

Activitate olivia seresan

In timpul serviciului ,am fost calomniata de catre o colega ,aducandu-mi-se o atingere grava asupra imaginii mele atat personale cat si profesionale. Pot sa o dau in judecata si daca da,ma puteti ajuta cu un model de plangere?
Răspuns la discuția ACORDAREA SPORULUI IN SANATATE


Cornel Vasile a scris:

La 01.07.2017 , nu vi s-a facut reincadrarea ?

Nu,nu s-a facut nici- o reincadrare.
Sunt asistenta la spitalul jud.de urg.Valcea si lucrez in sectia radiologie si imagistica.,iar dupa noua lege a salarizarii salariul meu a scazut deoarece am pierdut un spor(,grupa 1 de spor ) care era de 75% si am ramas doar cu sporul de radiologie care este de 20% si nu se mai poate cumula.
Mentionez ca sporul de grupa 1 l-am obtinut in justitie si eu si colegele mele pt.ca 80%din activitate se desfasoara pt.serviciul U P U ,care nu are serviciul de radiologie si nici asistenti de radiologie angajati.
Spitalul sustine ca hotararea judecatoresca nu mai este valabila pt.ca am castigat-o in baza legii din 2010,care acum s-a abrogat si numai este valabila, iar,sporul de radiologie nu se mai poate cumula cu alte sporuri.
Este legal sa nu se mai respecte hotararea judecatoresca in conditiile in care noi 80%din activitate o prestam pt.UPU?
In alte spitale unde UPU are angajati as.de radiologie,acestia au primit cumulat si sporul de upu si sporul de radiologie avand acum 95%spor.(ex. SPITALUL JUD.SIBIU)
Mlutumesc anticipat pt.raspuns! Cu stima,OLIVIA SERESAN