Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ACORDAREA SPORULUI IN SANATATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ACORDAREA SPORULUI IN SANATATE

Sunt asistenta la spitalul jud.de urg.Valcea si lucrez in sectia radiologie si imagistica.,iar dupa noua lege a salarizarii salariul meu a scazut deoarece am pierdut un spor(,grupa 1 de spor ) care era de 75% si am ramas doar cu sporul de radiologie care este de 20% si nu se mai poate cumula.
Mentionez ca sporul de grupa 1 l-am obtinut in justitie si eu si colegele mele pt.ca 80%din activitate se desfasoara pt.serviciul U P U ,care nu are serviciul de radiologie si nici asistenti de radiologie angajati.
Spitalul sustine ca hotararea judecatoresca nu mai este valabila pt.ca am castigat-o in baza legii din 2010,care acum s-a abrogat si numai este valabila, iar,sporul de radiologie nu se mai poate cumula cu alte sporuri.
Este legal sa nu se mai respecte hotararea judecatoresca in conditiile in care noi 80%din activitate o prestam pt.UPU?
In alte spitale unde UPU are angajati as.de radiologie,acestia au primit cumulat si sporul de upu si sporul de radiologie avand acum 95%spor.(ex. SPITALUL JUD.SIBIU)
Mlutumesc anticipat pt.raspuns! Cu stima,OLIVIA SERESAN

La 01.07.2017 , nu vi s-a facut reincadrarea ?

Cornel Vasile a scris:

La 01.07.2017 , nu vi s-a facut reincadrarea ?

Nu,nu s-a facut nici- o reincadrare.
La data intrării în vigoare a Legii 153/2017, reîncadrarea personalului salarizat potrivit prezentei legi se face pe noile funcții, grade/trepte profesionale, gradație corespunzătoare vechimii în muncă și vechime în specialitate/vechime în învățământ avute, cu stabilirea salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor de încadrare și indemnizațiilor lunare potrivit art. 38 din lege.

In speta, solicitati in scris angajatorului sa va comunice decizia cu stabilirea salariului , dupa care depuneti contestatie.

Contestația poate fi depusă în termen de 20 de zile calendaristice de la data comunicării actului administrativ de stabilire a drepturilor salariale, la sediul ordonatorului de credite.

olivia seresan a scris:

Sunt asistenta la spitalul jud.de urg.Valcea si lucrez in sectia radiologie si imagistica.,iar dupa noua lege a salarizarii salariul meu a scazut deoarece am pierdut un spor(,grupa 1 de spor ) care era de 75% si am ramas doar cu sporul de radiologie care este de 20% si nu se mai poate cumula.
Mentionez ca sporul de grupa 1 l-am obtinut in justitie si eu si colegele mele pt.ca 80%din activitate se desfasoara pt.serviciul U P U ,care nu are serviciul de radiologie si nici asistenti de radiologie angajati.
Spitalul sustine ca hotararea judecatoresca nu mai este valabila pt.ca am castigat-o in baza legii din 2010,care acum s-a abrogat si numai este valabila, iar,sporul de radiologie nu se mai poate cumula cu alte sporuri.
Este legal sa nu se mai respecte hotararea judecatoresca in conditiile in care noi 80%din activitate o prestam pt.UPU?
In alte spitale unde UPU are angajati as.de radiologie,acestia au primit cumulat si sporul de upu si sporul de radiologie avand acum 95%spor.(ex. SPITALUL JUD.SIBIU)
Mlutumesc anticipat pt.raspuns! Cu stima,OLIVIA SERESAN

Buna ziua,numele meu este Motoi Neaga Iulian, lucrez in serviciului radiologie si imagistica medicala din cadrul SJU Alexandria.In prezent ,suntem in aceiasi situatie,80% munca pt UPU si spor 20 (de la CNCAN).
Imi puteti spune daca ati rezolvat “problema”sporului?Multumesc mult.
Cu stima,MOTOI NEAGA IULIAN.