avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate CristiTudor

Activitate CristiTudor

Răspuns la discuția Distrugere gard
Multumesc mult pentru informatie. Tipul de folosire este de acumulare, in aval e o hidrocentrala. Nu exista diguri, doar baraj. De asemea apa se foloseste si ca apa potabila in aval de baraj, alimentand toate UAT-urile de pe valea respectiva.
Răspuns la discuția Distrugere gard
Multumesc mult pentru informatie. Voiam sa mai intreb, vecinul meu-respectivul individ, si-a construit o cabana, anexe si ponton pe parcela respectiva; din cate se pare tot fara autorizatie de constructie. Parcela e pe marginea unui lac de acumulare, unde a ingradit tot terenul pana in lac, blocand accesul pe malul lacului.
Apele Romane l-au dat in judecata si au castigat, terenul si constructia fiind in zona inundabila a lacului, astfel ca exista o decizie de instanta cum ca repsectivele constructii trebuie demolate. Imi puteti spune urmatoarele:
1. Cine trebuie sa puna in aplicare decizia instantei?
2. Accesul pe malul lacului cum se poate face, respectiv cati metrii de la mal/luciu de apa apartin de Apele Romane, unde teoretic, oamenii ar avea acces? Exista o borna de marcaj dar binenteles ca a disparut fara urma. :D
Multumesc anticipat.
Discuție Distrugere gard
Buna ziua.
As avea o intrebare referitoare la imprejmuirea unui teren.
Parintii mei detin o proprietate la munte, intabulata cu CF dar netrasata in Etera, are doar schitele aferente CF-ului.
Terenul era imprejmuit cu stalpi de lemn, peste care s-au tras mai multe randuri de sarma ghimpata.
Vecinul de langa noi, care nu are limita de proprietate cu noi, (intre noi fiind o suprafata extratabulara) a excavat toata suprafata dintre noi si el, cu tot cu gard si a montat un gard nou din stalpi de fier cu plasa, patrunzand pe terenul nostru cam 10 m in adancime pe tot frontul. Cum se poate solutiona o astfel de situatie si ce plangeri pot depune? (Politie, Primarie, ISC, Alte institutii). Mentionez ca de la primarie mi s-a spus ca nu exista autorizatie de construire gard.
Răspuns la discuția Intrebare constructie gard
Hm, probleme nasoale.

Fostii proprietari/locatari sunt decedati de aprox 3 ani, mostenitorii de la care am cumparat sunt pleacati din tara, au venit doar pentru vanzarea terenului din Spania.
Alte inscrisuri in CF nu sunt, iar vecinii sunt toti din sat, cam de aceeasi varsta.
Multumesc oricum pentru timpul acordat si sugestii!
Răspuns la discuția Intrebare constructie gard
Multumesc mult pentru sugestii!
O ultima intrebare: Faptul ca imi intra in curte nu se poate incadra ca tulburare de posesie, in conditiile in care terenul invecinat are acces la drum, la fel ca al meu? Sau trebuie sa accept ca trebuie sa ii las sa se plimbe pe acolo, pentru ca pot/vor/doresc?
Răspuns la discuția Intrebare constructie gard
Nu am obtinut inca autorizatia de constructie, acum sunt in proces de obtinere, voiam sa fiu bine informat despre acest subiect.
Am avut o discutie initiala cu madam, care a subliniat ca nu am voie sa curat zona de tufisuri, iar ea a platit deja om, sa curete tufele.
I-am sugerat amiabil sa impartim costul insa se pare ca nu doreste.
Problema va degenera cel mai probabil, pentru ca doamna are o portita intr-un colt de teren (pe terenul meu) si imi trece prin curte pentru sedinta sapatamanala cu restul domnisoarelor de pe strada, iar ingradirea terenului ar obliga-o sa isi mute cararea 2 m mai incolo (adica prin gradina ei, care are de asemenea front la strada). De asemenea a reiterat ca de 50 de ani e asa, si ca lucrurile astea astea nu se o sa se schimbe.
Orice sugestii sunt bine primite. :D
Buna ziua! Am cumparat recent un teren intravila, intabulat cadastrat/trasat in etera, lipsit de sarcini, etc. Limitele sunt in regula conform CF. Terenul e dreptunghiular, pe o latura gradul este constituit din un aliniament de tufe, arini si boscheti, pe care exista o plasa de sarma impletita, de aprox 1/2m inaltime si din loc in loc ceva urme de sarma ghimpata , cu mentiunea ca aceasta se regaseste in partea dinspre mine. Vecina (de aprox 100 de ani si cam la fel cu sarma ghimpata) de pe latura aceea nu ma lasa sa tai boschetii si sa construiesc gardul, in conditiile in care, intre mine si ea apare in Eterra o suprafata de 2m extratabulara pe tot aliniamentul de la reperele mele cadastrale. Se poate executa constructia gardului daca exista certificat de urbanism/autorizatie de constructie, fara a avea nevoie de acordul ei?