avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate Utilizator_cont

Activitate Utilizator_cont

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema:

Am un spatiu inchiriat si doresc sa il subinchiriez.
Valoarea chiriei pe care o platesc va fi aceeasi cu valoarea chiriei pe care o primesc la subinchiriere.
Trebuie sa depun la ANAF declaratia pentru venituri din chirii ? O sa platesc impozit, avand in vedere ca suma este aceeasi ?

Multumesc.
Buna ziua,

O persoana, functionar public -- functie de conducere in domeniul investitii-fonduri europene , poate deschide un PFA ca si agent de asigurari ?
Este o problema de incompatibilitate ?

Multumesc frumos.
Asa este , dar salariul functiei respective se calculeaza in functie de salariul minim , adica : coeficient x 2.080 (sau 2.350) .

Cred ca nu am pus eu intrebarea corect.

In calculul salariului se va folosi salariul minim de 2.080 lei sau de 2.350 lei ?

Multumesc.

Cornel Vasile a scris:

Va fi incadrat cu salariul corespunzator functiei respective.

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta :
- o persoana detine diploma economist ( terminat facultate si master)
- a fost angajat la o societate de asigurari , pe post de studii superioare, ca si manager vanzari , pe o perioada de 5 ani
- se angajeaza la stat pe un post de conducere , post de studii superioare

Intrebarea este : incadrarea la stat se face pe salariul minim de 2.080 lei sau pe 2.350 lei ?

Multumesc frumos!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o lamurire :
- la veniturile din care se calculeaza indemnizatia de CCC se iau in calcul si veniturile din PFA ?

Cazul este urmatorul :
- sotia este angajata de 2 ani jumate, deci aici este clar , se iau in calcul , veniturile nete din ultimele 12 luni
- in ianuarie am deschis un pfa pe numele sotiei(sotia lucreaza in continuare cu carte de munca ca si pana anum , PFA fiind suplimentar)
- in lunile martie , aprilie , mai si iunie , va avea un venit de aproximativ 80.000 lei pe PFA

Acest venit de 80.000 lei se va lua in calcul atunci cand se va calcula indemnizatia de CCC ?
Mentionez ca venitul va fi doar in aceste 4 luni (martie , aprilie , mai si iunie) .
Daca se ia acest venit in calcul , atunci pot intampina probleme , de genu : de ce are acest venit doar 4 luni ? sau mai stiu ...

Multumesc frumos.