avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Activitate Andree@GD

Activitate Andree@GD

Buna ziua! Se da urmatoarea speta. Apartamentul bunicului meu dupa ce a decedat, s-a impartit intre bunica si cei doi copii, tatal si unchiul meu. Jumatatea bunicii ramane prin testament fratelui meu, un sfert tatalui meu si un sfert unchiului meu. Unchiul meu vrea sa-mi cedeze partea lui mie. In acest caz, fratele si tatal meu pot face vreun fel de contestatie? Cum ar trebui procedat astfel incat sa nu fiu plimbata prin tribunale inutil?
Va multumesc!
Multumesc pentru raspuns!
Nelamurirea majora este legata de parasirea dimiciliului..am inteles ca ar exista posibilitatea ca individul sa ceara in instanta drepturi din jumatatea mamei, bazandu-se pe aceasta parasire a domiciliului conjugal...
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de urmatoarea problema:
Mama mea traieste in concubinaj de peste 20 de ani cu un barbat violent verbal si probabil si fizic..in 2014 au cumparat impreuna o casa iar contractul este pe ambii, plus alte bunuri comune. Din diverse motive, in principal datorita comportamentului agresiv, mama mea a decis sa paraseasca fomiciliul conjugal.
Care este modalitatea cea mai potrivita de abordare a problemei astfel incat sa nu intampine probleme juridice legate de proprietate si bunuri? Din pacate o discutie pe partrnerul nu este posibila din cauza comportamentului violent.