Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept civil - mosteniri. Buna ziua! Se da urmatoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept civil - mosteniri. Buna ziua! Se da urmatoarea speta. Apartamentul bunicului meu ...

Buna ziua! Se da urmatoarea speta. Apartamentul bunicului meu dupa ce a decedat, s-a impartit intre bunica si cei doi copii, tatal si unchiul meu. Jumatatea bunicii ramane prin testament fratelui meu, un sfert tatalui meu si un sfert unchiului meu. Unchiul meu vrea sa-mi cedeze partea lui mie. In acest caz, fratele si tatal meu pot face vreun fel de contestatie? Cum ar trebui procedat astfel incat sa nu fiu plimbata prin tribunale inutil?
Va multumesc!
Depinde sub ce forma vrea sa v-o "cedeze".
Caci "a ceda" poate însemna un milion de lucruri.