avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate Magdala

Activitate Magdala

Ati gasit raspunsuri. Va rog sa-mi spuneti si mie in caz ca stiti ceva ! Eu acuma ma confrunt cu aceeasi problema in jud Satu Mare
Răspuns la discuția Apel considerat tardiv?
Buna Ziua.M-am bucurat mult sa vad,scris negru pe alb,de catre un domn avocat, faptul ca 10 zile libere insemna 12 zile calendaristice,la termenul de 10 zile ale apelului,deoarece aveam dubii daca sunt sau nu sunt in termen cu apelul meu,unde hotarirea atacata mi-a fost comunicata la 01 Febr.2019 si Apelul a fost inregistrat la Tribunal la 12 Febr.2019,dar vad ca sunt in termen.Pentru o mai buna sustinere in instanta,ati putea cita,concret, vreo Decizie a ICCJ sau CCR obligatorie instantelor care scrie la fel de negru pe alb ,ca 10 zile de apel insemna 12 zile calendaristice? Decizia CCR 605/2016,spre exemplu, zice de ora de inchidere a registraturii in ultima zi dar tot nu zice care este ultima zi...In cazul meu dies a quo este clar 1 febr data comunicarii dar nu gasesc dies ad quem nicaieri in vreo decizie obligatorie instantelor de judecata...
Mergeti la cei care v-au blocat contul aratati-le ca totul este platit si cereti-le sa dea ordin bancii sa va deblocheze ori sa dea ordin excutorului,ca acesta sa dea ordin bancii sa va deblocheze contul.Inca de acasa pregatiti cererea scrisa in acest sens si insistati sa o inregistreze.La 30 de zile ei sunt obligati sa va dea un raspuns si,daca exista dovada platii si plata este integrala va vor debloca contul sau o vor pati rau de tot..Daca nu vor sa inregistreze cererea chemati Politia sa faca Proces Verbal de refuz al lor sa inregistreze o cerere.Cu Procesul verbal si cu dovada ca datoria este platita ii dati in judecata si cereti deblocarea contului,despagubiri pentru neinregistrarea cererii si despagubiri pentru ca nu ati putut folosi proprii bani zile si luni de zile cu consecinta datoriilor.Cereti ca judecatorul sa puna datoriile dumneavoastra facute in acest timp pentru trai in sarcina lor.Dac credeti ca aveti dreptate 100% puneti cazul pe Facebook si alte pagini de net si faceti caz cu numele firmei care va blocheaza si numele executorului care nu face nimic...Tot ce v-am scris aici e din proprie experienta si tine foarte bine.Mult succes.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Borhes John:Multumesc pentru acest articol.Voi chema si eu un meserias si ii voi arata ce ati scris aici.Cred ca si la mine e exact aceeasi problema.Sper sa se poata aplica aceeasi solutie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
restitutio in integrum ( repunerea partilor in situatia de dinainte de poprire) este principiul juridic in baza caruia puteti primi inapoi banii executati silit din contul dvs. bancar si art.563 Noul Cod Civil,si de asemena ajutor este studiul Deciziei nr. 224 din 28 ianuarie 2015 pronunţată în recurs de Secţia a II-a civilă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
`` Onorata Instanta,Domnule Presedinte,binevoiti sa constatati lipsa caracterului executoriu al titlului de creanta existent in portofoliul ProsperoCapital SaRL.
Sursa de inspiratie a aspectelor pledate de noi in cele ce urmeaza o reprezinta Sentinta nr.4608/2017 a Judecatoriei Cluj Napoca in cauza dos.5469/211/2017 si vom arata,dupa cum urmeaza:
.......................In drept:
Solicitam,Onorata Instanta,Domnule Presedinte,cu prioritate binevoiti sa aveti in vedere dispozitiile imperativului legal al Art. 58 alin.5 din OUG nr. 52/14.09.2016
``Contractele de credit,contractele de ipotecă precum și orice alte înscrisuri care au caracter de instrument de garantare a respectivelor credite încheiate la solicitarea creditorilor nu reprezintă titluri executorii în cazul în care cesionarul este o entitate ce desfășoară activități de recuperare creanțe.``
Prin apariția acestei ordonante,legiuitorul a înțeles sa clarifice, încă o dată dacă mai era necesar,că nici un contract de credit nu poate prezenta titlu executoriu pentru un cesionar care este entitate ce desfășoară activități de recuperare creanțe.
Consecutiv, apreciem ca este incidentă astfel și excepția lipsei calității de creditor a ProsperoCapital in prezenta cauza,raportat la prevederile Art.1578 NCC ``
V-am scris cele de mai sus in speranta ca va va ajuta la dezbaterea in instanta.
Iata ca ANPC publica pe pagina sa oficiala lista entitatilor care au in obiectul lor de activitate recuperari de creante si deci contractele de credit ajunse in portofoliile lor prin cesiune NU SUNT SI NU DEVIN TITLURI EXECUTORII.Daca ii vedeti pe cesionarii care pretind de la dvs in lista ANPC,aveti dovada in instanta ca nu au un titlu executoriu valid impotriva dvs si nu au calitate procesuala de creditor. [ link extern ]
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum sa gasim calea de aici catre legatura pe mesaj privat ca sa-mi puteti recomanda firma la care sunteti asigurat si de unde ati reusit sa incasati 85% din cheltuielile de reparatii in urma unor inundatii din apa de conducta.
Va multumesc anticipat.