avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate V.Mirela

Activitate V.Mirela

Discuție Repausul zilnic
Buna ziua ,
Ma intereseaza ce prevede legea despre repausul zilnic , ceva concret , nu am gasit nimic pe net .
Mai exact : in activitatea de productie , unde oamenii lucreaza in picioare , program de 8 ore cu pauza de masa 30 min , ce repaus trebuie sa aiba ?
Stiam ceva de 5 minute la 1 ora lucrata pentru cei ce stau in picioare sau pe scaun toata ziua , dar nu gasesc nimic specificat ( articol , lege ) .
Nici in contract , nici in regulamentul intern nu se precizeaza nimic in privinta repausului .
Dar mai mult ca sigur trebuie sa-i dai omului pauze mai multe pe zi !

Multumesc !
Pentru mine este ceva absurd ! Cum sa existe o lege care sa te oblige sa faci chestionare ! Pai daca eu nu vreau sa dau date despre firma cum sa ma obligi ?? Primesc de la Institutul national de statistica si de la Directia de statistica judeteana , ceea ce ma enerveaza ingrozitor ! Pierd 1-2 ore sa completez un chestionar ! Cine naiba face legile in tare asta ???
Buna ziua ,
Am un autoturism cumparat jumate jumate cu cineva si vreau sa stiu cum pot sa-mi recuperez partea . Din pacate nu se poate rezolva amiabil , nu ramane decat judecata .
Persoana ameninta ca da foc la masina daca incerc sa o iau sau ca o vinde ( ca are cunostinte si poate scoate fiscalul de la primarie ) .
Ce pot sa fac in aceasta situatie , legal , astfel incat sa pot primi contravaloarea jumatatii , indiferent de ce se intampla? Nu as vrea sa cheltui degeaba daca nu am sanse sa castig ceva !
Multumesc !
Multumesc !
Buna ziua ,
Ma poate ajuta cineva cu o informatie ?
Pentru un autoturism care in acte are 2 proprietari cum se procedeaza pentru a schimba actele ? Este vorba despre cedarea unei jumatati in dreptul celeilalte . Se merge la notar sau la impozite si taxe ?
Multumesc !