avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate floreradiana

Activitate floreradiana

Sunteti avocat?

gi-jane2 a scris:

nu prea aveti.

Buna ziua. As dori sa imi dati si mie cateva sfaturi. Parintii mei au facut acte de vanzare cumparare, pe casa si terenul aferent, surorii mele si cumnatului, fara ca eu sa stiu. In data de 27 ianuarie 2020, a fost externat la cerere, iar in data de 28 au semnat actele, notarul fiind chemat acasa. In urma internarii a fost diagnosticat cu mai multe boli cronice, printre care si consumator cronic de bauturi alcoolice. Pe data de 20 martie, tata a decedat, data dupa care si eu am aflat despre acest contract. Pretul contractului, pentru casa, anexe si terenul de 800 mp, a fost de 50.000 lei, suma achitata prin transfer bancar. Contractul este cu uzufruct viager. Zona in care se afla imobilul este cotat, la zona zero si este intr-un oras care este declarat oras turistic, unde pretul real ar fi undeva la 80.000 euro. Eu as vrea sa ii dau in judecata, pentru a le anula acest contract. Am vreo sansa? Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Improprietare
Va multumesc, pentru timpul acordat.


Discuție Improprietare
Buna ziua.
As avea nevoie de niste informatii, daca ma puteti ajuta.
1. Exista 3 proprietari pe un imobil. Doua dintre parti au cote egale de 1/8 fiecare, cealalta parte diferenta ( sot si sotie).
2. Niciuna dintre parti nu este intabulata.
3. Partea cu cea mai mare cota, poate instraina partea?
4. Care sunt pasii de urmat?
Multumesc.
Răspuns la discuția Permis suspendat
Multumesc pentru timpul acordat. Am fost cercetat penal, instanta a decis scoaterea de sub urmarire penala. Decizia a fost de suspendare a permisului pentru 90 de zile cu examen, cf. art. 106 din oug 195/2002. Vreau sa stiu daca pot recupera permisul de conducere dupa promovarea testului. Sau iau testul si tot mai astept 90 de zile? Multumesc.

Avocat Draghici Cornelia a scris:

In cazul in care sunteti cercetat penal si procurorul decide scoaterea de sub urmarire sau clasarea dosarului, este obligatoriu acest test de verificare cunostinte, in perioada de suspendare. Daca nu il promovati, vi se prelungeste perioada de supendare cu inca 30 de zile,

Buna ziua. In urma tractarii unei remorci neinmatriculate, mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 90 de zile, cu verificare a cunoasterii regulilor de circulatie, conform art. 106 din O.U.G 195/2002. Va rog, daca puteti, sa imi explicati ce inseamna acest lucru. Daca iau testul 13/15, imi pot recupera permisul dupa 30 de zile? Mentionez faptul ca in urma acestei cauze, am avut dosar penal, unde s-a decis scoaterea de sub urmarire penala. Va multumesc.
buna ziua. am cumparat de curand o casa, iar concubina fostului proprietar nu vrea sa iasa din ea. desi nu mai sunt impreuna de mai bine de 10 ani, ea a locuit in continuare in acest imobil. acum eu proprietar fiind nu pot intra in imobilul meu. care ar fi procedurile de evacuare ale acestei persoane. multumesc.