avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Activitate Biancad2017

Activitate Biancad2017

Da, are frați încă 3, dar nu au legătură. Casa este făcută pe terenul tatălui meu care este proprietar prin moștenire. Ideea este că vrem sa fim în regula in cazul in care se întâmplă ceva cu tata.... Nu prea mă înțeleg cu mama și nu se știe ce ar face pe viitor și plus că mai am un frate.

gi-jane2 a scris:

nu conteaza cat costa, faceti-va acte. ca nu stiti ce se poate intampla, ca ex daca moare concubinul, ramaneti cu buza umflata
concubinul mai are frati ?

Buna dimineața,

Am și eu următoarea situație, sper să găsesc răspunsul aici.

Eu împreună cu concubinul meu am construit o casă împreună acum mulți ani în urmă și pentru că noi nu eram in țară la momentul respectiv, actele de proprietate au fost făcute pe numele tatălui meu și pe proprietatea lui.
Acum in momentul de față am vrea ca această casă să fie trecută pe numele noastre, doar imobilul, nu și terenul.
Care ar fi procedura recomandata de Dvs. documentatia necesara și costurile estimative, pentru că de fapt costurile ne interesează mai mult, daca ne putem permite sau nu.
Aștept un răspuns din partea Dvs. !


O zi frumoasă!
Buna ziua, va rog daca ma puteți ajuta, tatal meu a fost sa scoata o adeverinta de venit de la anaf si figureaza ca are castig de la jocurile de noroc.
Este exclus acest lucru, este un batran pensionar, nu a jucat in viata lui.
Problema este ca asa figureaza in baza de date, deci cineva a avut acces la cnp lui.
Cei de la anaf nu au vrut sa dea vreo informatie despre firma care a declarat sau alte detalii.
Cum putem face ceva si unde sa ne adresam?
Va multumesc!
Bună ziua,
Va rog sa ma ajutați în situația mea.
Tatăl meu deține doua case și o gradina, una moștenire de la bunica iar una a construit-o recent.
Tata dorește sa facă imparteala pe din doua. O casa+teren fratele meu și cealaltă casa +teren pentru mine.
Care ar fi varianta mai ieftină? Din câte am înțeles de la 1 febr 2018 nu se mai percepe impozit la stat pentru casele care au o valoare mai mica de 100000 €.
Mulțumesc!