avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate meli75

Activitate meli75

La noi doar administratorul era platit dar le facea pe toate ... parerea mea ca trebuie cineva sa stea ,,cu biciul" pe proprietari ca altfel este un adevarat HAOS fiecare face ce vrea nerespectand nimic nici chiar cele mai elementare reguli de bun simt cum ar fi nedepozitarea gunoiului si altor diverse lucruri sau materiale de constructii cu zilele pe holul comun din casa scarii, program liniste, reparatii in toate felurile facute de tot felul de ,,homeless-i" cum ar fi termopane puse stramb netencuite de bagi degetul pe langa, pervaze inclinate invers fara silicon pereti exteriori la balcoane din rigips si alte materiale ,,ieftine" in toate culorile din tot felul de materiale inventate zugraveli multicolore ocuparea si folosirea spatiilor comune cu alte destinatii (balcoane, uscatorii etc) nu mai exista si nu mai respecta nimeni nici un fel de reguli in ,,goana" dupa alte spatii si interese. Si teoretic doar cineva dintre proprietari ar putea face asta si clar nu cineva din exterior care nu este interesat decat de bani, desigur fara sa alunece in cealalta parte sa faca doar ce vrea in functie de interes ci ar trebui sa fie corect si sa dea socoteala daca e cazul proprietarilor altfel ar trebui schimbat ... de aici si problema ca nimeni nu vrea sa fie presedinte ca sa nu aibe batai de cap cu multe din ciudateniile proprietarilor.
Multumesc merg sa verific la furnizor ... macar subcontractul este singurul lucru bun din aceasta lege si nu suntem singura asociatie de proprietari care este ametita de lege cunosc multe care vor desfiintare sa mai scape de alte batai de cap in plus pentru ca nimeni din exterior nu va rezolva niciodata nimic oricum tot noi proprietarii va trebui ...
Multumesc, am contractat administrator si cenzor autorizati cu gazul nu-i problema avem contracte individuale, pentru deseuri putem face la fel, pentru curent pe scara avem un contor dar nu stiu cum se poate rezolva cu furnizorul de apa ... Noua Lege 196/2018 prevede ca furnizorii de utilitati sa intocmeasca subcontracte cu fiecare proprietar pentru ca in cazul rau platnicilor sa nu se mai taie utilitatile la toti ceea ce mi se pare corect si trebuia rezolvat de foarte mult timp ...
Multumesc CipM dar daca era asa simplu nu mai intrebam cunosc prevederile legii 196 dar presedintele a demisionat inainte de intrarea in vigoare a legii cand nu exista ,,aceasta imbunatatire" (am mentionat ca am facut deja 3 sedinte si nimeni nu vrea. Singurul lucru bun din aceasta lege (probabil facuta de cei care nu au locuit la bloc in viata lor) este cu subcontractarea facuta de furnizorii de utilitati care practic in cazul nostru nu o vad realizabila pentru ca ar necesita lucrari in apartamentul ,,rauplatnicului" doar ca teoretic suna foarte bine ...
Caz concret pur si simplu presedintele si-a dat demisia iar nimeni dintre proprietari nu mai vrea sa preia ,,presedintia". Conform L196/2018 am incadrat un administrator autorizat dar presedinte si cenzor nu vrea nimeni sa fie s-au facut deja 3 sedinte pe aceasta tema ... asociatia este foarte mica dar peste 10 proprietari.
Răspuns la discuția Incetare pensie de intretinere
Masterul se termina acum in luna iunie dar cu siguranta poprirea nu iar cei de la financiar nu fac nimic fara o sentinta definitiva deci cu alte cuvinte pana se termina birocratia (de a se respecta legea pana la urma) eu poate nu mai apuc ... ma simt ca si un detinut care a primit 10 ani de condamnare iar la terminarea ei ti se spune mai stai putin ...
Achit de peste 16 ani pensie de intretinere la valoarea maxima specificata (pentru mine termenul de pana la a fost intotdeauna maximum si nu am contestat niciodata pentru o valoare mai mica) daca copilul va termina si masterul care este modalitatea de a se intrerupe poprirea pensiei (mentionez ca am fost operat de cancer si cum statul roman sau alte rude nu m-au ajutat cu nimic financiar si mai sunt inca sub control si tratament consider ca eu am fost practic cel aflat in nevoie de cativa ani de zile ...). Carei instante trebuie sa ma adresez si ce formular am de completat ? Multumesc anticipat pentru intelegere ... Copilul nu vrea sa renunte la primirea pensiei de intretinere si cu siguranta nu doreste sa se angajeze prea curand din ceea ce am discutat impreuna ...