avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate Evghenia1

Activitate Evghenia1

E legal sa nu-mi elibereze documente (o adeverinta de venit) de la primarie pe motivul neplatii impozitului (pe anul in curs)? Pentru neplata cresc majorări .
Care este perioada de pastrare a dosarelor de catre executor conform legii?
(E un dosar din 2000 -2003) Sau unde il pot gasi inafara de cab. executorului?
Discuție Fond funciar
Buna ziua,
Am primit decizia de compensare ca urmare a aprobarii de catre Comisia Nationala pentru Compensarea Imobilelor. Doar ca am primit un numar de puncte, echivalentul la o suma foarte mica pentru suprafata terenului si anume 1,45 ha = 4.045 puncte = 870 euro.
Terenul a fost identificat in prezent extravilan, F (la momentul preluarii a fost teren arabil, vii)
Acum sunt constructii pe acel tere.
Noi dorim alt teren sau o despagubire corecta.
In momentul de fata, adica dupa ce am primit despagubirea in puncte se mai poate cere despagubirea in imobiliare/bunuri, alt teren?
Avem vreo sansa de castig in instanta?
Cine ar putea reevalua sa ne spuna daca avem vreo sansa, un notar sau un expert?
Se despagubeste DOAR conform grilei notariale din 2013?
Multumesc
Discuție Accident rutier
Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot primi detalii dintr-o ancheta in desfasurare,avand in vedere ca sunt ruda de gradul I?
Tatal meu a murit intr-un accident rutier. Indreptandu-se spre casa pe bicicleta, a fost izbit, spun izbit pentru ca altfel nu avea cum sa fie accident mortal. De la o cazatura in sant nu se rupea cadrul bicicletei si nu murea pe loc (hemoragie interna si .......). Politia doreste sa musamalizeze accidentul si sa inchida dosarul pe motivul - vina e a mortului; si a cazut, nu a fost izbit.
Nu au inchis inca dosarul pentru ca am angajat un avocat.
Conform carei legi, articol se poate sau nu oferi detalii din ancheta familiei. Daca legea nu permite sa fie oferite familiei, se poate sa fie transmise avocatului?
Multumesc
Răspuns la discuția juridic
Multumesc mult pentru raspusuri!
La biroul notarial din raza unde a avut domiciliul defuncta, se cere cate o taxa pentru fiecare membru, 900lei ori 4 membri, ceea ce nu prea e convenabil.
Acesta este pretul peste tot? Este vreo lege din punct de vedere a preturilor?
Răspuns la discuția juridic
Nu a avut mutatia facuta la ultimul domiciliu unde a murit (la unul din copii, care a inmormantat-o si caruia i-a lasat certificatul de actionar). Certificatul de deces a fost scos din orasul in care a decedat, se considera o dovada a ultimului domiciliu?
Discuție juridic
Moștenesc un certificat de acționar de la mama, dar ca sa pot sa beneficiez de fructul de pe urma acestui certificat, trebuie sa fac o succesiune la notar prin care ceilalți moștenitori sa-și dea acordul.(Ceilalti mostenitori nu au nicio pretentie)
1) Ma adresez unui notar pe raza de domiciliu sau oricarui notar din Romania?
2) Taxa/ Onorariul biroului notarial se percepe pentru fiecare moștenitor sau pe actul în sine de succesiune?