Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident rutier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident rutier

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot primi detalii dintr-o ancheta in desfasurare,avand in vedere ca sunt ruda de gradul I?
Tatal meu a murit intr-un accident rutier. Indreptandu-se spre casa pe bicicleta, a fost izbit, spun izbit pentru ca altfel nu avea cum sa fie accident mortal. De la o cazatura in sant nu se rupea cadrul bicicletei si nu murea pe loc (hemoragie interna si .......). Politia doreste sa musamalizeze accidentul si sa inchida dosarul pe motivul - vina e a mortului; si a cazut, nu a fost izbit.
Nu au inchis inca dosarul pentru ca am angajat un avocat.
Conform carei legi, articol se poate sau nu oferi detalii din ancheta familiei. Daca legea nu permite sa fie oferite familiei, se poate sa fie transmise avocatului?
Multumesc
Evghenia1, utilizator