avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate irina65

Activitate irina65

Multumesc mult. Sincer m-am linistit si voi transmite acest raspuns nepoatei mele.
Buna seara,
Apelez din nou la sfaturile acestui forum pentru ca sunt intr-o mare dilema.
In iunie 2018 am intrebat aici despre mostenitori si ”raluk2070” mi-a oferit raspunsul care m-a ajutat sa iau decizia potrivita. Am facut testament in favoarea nepoatei mele de sora (nu sunt casatorita, nu am copii, nu mai am parinti in viata).
In testament (intocmit la notar) am specificat ca o desemnez pe nepoata de sora ”legatar universal” si am citit in art 1055 cod civil ca asta se refera doar la mostenire.
De asemenea, am specificat ca ”o rog pe legatara mea sa se ocupe de funerariile mele”.
Dilema pe care o am acum a aparut datorita unui eveniment in anturajul meu - un prieten a murit recent si nu are decat o sora plecata in SUA (parca) si e agitatie mare aici cine are dreptul sa scoata certificatul de deces, apoi ajutorul de deces !!
In Legea 263/2010 se specifica cine este considerat ”membru de familie” cu drept de a se ocupa de demersurile necesare acestui nefericit eveniment.
Intrebarea mea este : in cazul decesului meu, nepoata de sora are dreptul sa ceara certificatul de deces, sa faca cerere ptr ajutorul de deces ... ?
Multumesc anticipat.
Am realizat schimbarea de sediu social al firmei din sectorul 4 in sectorul 2. De la Registrul Comertului am primit noul certificat de inregistrare, certificate constatator pentru sediu si coduri CAEN, si rezolutia. Cand am depus dosarul la Registrul Comertului, printre formulare si declaratii, am completat si o cerere inregistrare la ANAF - anexa 2.
Intrebarea mea este : mai trebuie sa ma duc la ANAF sector 2 pentru vreo declaratie, formular, cerere ?
Stiu ca trebuie sa merg acolo sa iau un nou Registru unic de control pentru noul sediu social.
Multumesc.
Multumesc mult.
Buna ziua,
Va expun situatia mea si as dori, rog frumos, o lamurire.
Am o varsta destul de inaintata si ceva probleme de sanatate. Si pentru ca nu sunt casatorita si nu am copii am decis sa-mi fac un testament, autentificat la notar, pentru apartamentul care il am (unic proprietar). Am o sora si, respectiv, doi nepoti de la sora. Testamentul l-am gandit pentru nepoata mea de sora, legatar universal pentru ”toate bunurile mobile si imobile”.
Si cum numai Dumnezeu stie ordinea plecarii, la momentul asta ar fi 2 mostenitori rezervatari : mama si sora mea. Am citit pe acest forum ca ordinea la dezbaterea succesiunii (ptr cazul meu) ar fi : mostenitorii rezervatari (parintii si fratii/surorile - ascendenti si colaterali privilegiati) si apoi mostenitorul testamentar !! Poate nu am inteles eu bine, dar asta inseamna ca indiferent ce scriu eu in testament, la succesiune vin toti cei mentionati - mama, sora, nepoata de sora !!
Daca ar fi sa se dezbata maine succesiunea (vorbesc teoretic) ce ar trebui sa faca mostenitori rezervatari ca totusi sa se respecte vointa mea expusa in testament??
Am gandit astfel testamentul pentru ca sa se evite succesiuni dupa mama .... dupa sora .... pentru nepoata de sora. Nepotul de sora are apartament.
Multumesc anticipat pentru indrumari.