avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Activitate tudorvioreljr

Activitate tudorvioreljr

Răspuns la discuția Prestari servicii
Societatea civila iese din discutie spun eu, pt ca e vorba despre societati comerciale care se asociaza pentru desfasurarea de activitati comerciale; dupa mine, tot asocierea in participatiune ar fi solutia, eventual prin contractul de asociere administrator al asocierii sa fie numit chiriasul, care va contracta in numele locatorului in baza contractului de asociere; oricum contabilitatea se tine pentru asociere separat de contabilitatea fiecarui participant
Răspuns la discuția Prestari servicii
Ai putea face o asociere in participatie, dar iti trebuie un contabil care sa stie cum se tine contabilitatea separat pentru asociere, si trebuie sa fie si ceilalti de acord.
Am observat pe pagina ONRC ca mai nou publicarea actelor in Monitorul Oficial nu se mai face in raport cu numarul de randuri, ci in raport cu numarul de caractere - de altfel, in lista de formulare apare si o "Anexa la documentele care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei (numararea caracterelor)"; simpatic. Dar nu gasesc nicaieri programul pe care il folosesc cei de la Biroul de Asistenta, si care e dat ca model in anexa mentionata; stie cineva unde se poate gasi ? Multumesc anticipat
Din cate stiu eu, daca ai optat deja pentru plata TVA, nu mai poti reveni asupra optiunii; pana pe la sfarsitul anului 2005 se putea, apoi s-au modificat reglementarile si nu se mai poate; totusi cel mai bine sa intrebi la Finante.