Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contor cuvinte ORC pt MOf
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contor cuvinte ORC pt MOf

Am observat pe pagina ONRC ca mai nou publicarea actelor in Monitorul Oficial nu se mai face in raport cu numarul de randuri, ci in raport cu numarul de caractere - de altfel, in lista de formulare apare si o "Anexa la documentele care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei (numararea caracterelor)"; simpatic. Dar nu gasesc nicaieri programul pe care il folosesc cei de la Biroul de Asistenta, si care e dat ca model in anexa mentionata; stie cineva unde se poate gasi ? Multumesc anticipat
Ce program?
Daca deschizi un document word vei gasi in bara de instrumente (tools) un contor de cuvinte.
romascanu, moderator
Tools>Word count.
DAR trebuie sa copiezi (cu print screen) si sa atasezi fereastra respectiva, parca anexa 3 e.
Procedura pt.obtinerea raportului in Microsoft Word este:
- se marcheaza textul publicat(Ctrl+A);
- se selecteaza contorul de cuvinte(Word Count) din bara de Instrumente(Tools);
- se copiaza fereastra afisata apasand concomitent tastele Alt+Print Screen;
- se copiaza fereastra respectiva apasand concomitent tastele Ctrl +V si se listeaza.