avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea56

Activitate Andreea56

Multumesc pentru raspunsuri, eu doar am citat din lege
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
E foarte simplu: unii oameni nu pot fi multumiti niciodata si sunt absolut sigura ca daca renuntati la mostenire tot nu o sa le fiti pe plac...o sa luati de la capat si o va gaseasca alt cusur imediat! Cum spunea si doamna avocat, chiar este vorba de control! Ei simt ca nu detin controlul asupra vietii lor asa ca tin sa controleze vietile altora! Si cine este cel mai la indemana? Propriul copil!!! Care tace si accepta in cele mai multe dintre cazuri, nu? Strainii nu se simt obligati sa suporte abuz din partea altor straini, dar copiii cam da...Si sa stiti ca lor le este frica, de fapt, dorinta de control vine dintr-o frica, problemele lor din trecut - nerezolvate - care nu au legatura cu dvs...deci eu nu as renunta in nici un caz!
Poate merge cu sacul de bani in limita a 50.000 de lei si o singura data
Logic da, dar am inteles ca este ilegal sa se depuna mai mult de 50.000 de lei pe zi intr-un cont de catre o persoana fizica, catre alta persoana fizica si plata fractionata a sumei totale in zile diferite tot ilegala...Multumesc pentru raspuns
Discuție Mostenire???
Acum 6 ani a decedat bunicul, nu s-a facut succesiune. Bunica a decedat cu mai multi ani inaintea bunicului. Au fost 3 surori (fiicele lor), dintre care mai este una decedata, una in viata (cu copii) si sotul uneia dintre surori si copiii lor. Bunicul si bunica au locuit impreuna cu una dintre fiice si cu sotul (sotul de care vorbeam mai devreme) ei si le-au crescut copiii...nu s-au implicat/ajutat vreodata cu nimic familiile celolalte 2 surori.....Bunicii au avut 2 case, case de care s-a folosit numai acea familie.....ACUM, dupa moartea bunicului, sotul mostenitoarei moarte spune ca a donat una dintre case unui vecin (mi se pare strigator la cer!!!), iar cealalta casa ar vrea sa o pastreze tot el (daca tot a stat in ea majoritatea vietii lui, nu???) vrand ca unica fiica mostenitoare sa primeasca o suma ridicol de mica in schimbul cedarii drepturilor casei......EXISTA si un cont bancar in care mie mi-a spus bunicul, personal, ca mi-a strans bani ani de zile (am verificat, exista, suma este confidentiala, banii sunt blocati in cont)....Sotul a spus ca exista si un testament, dar nu nu l-am vazut niciodata....DECI, sotul se simte indreptatit sa faca orice vrea cu proprietatile bunicilor decedati!!! Am citit ca drept asupra mostenirii are fiica in viata si fiicele surorii decedate! Am dreptate? Ce este de facut? Mentionez ca nu pot sa ma pun cu acel om...dar nu este drept ca situatia sa ramana asa, macar pentru memoria bunicilor...
Cumparatorul nu vrea sa isi faca nici in ruptul capului cont bancar, iar vanzatorul zice "lasa ca merge si cu cash" si nu vrea sa asculte ca astfel se incalca legea si risca sanctiuni mari. Ce pot sa fac sa conving cele 2 parti grele de cap ca trebuie sa procedeze legal? Ce sanctiuni risca? Sincer, nici nu am incredere in cumparator daca se comporta asa, spune ca reprezinta pe altcineva....nu am experienta in situatii de acestea...Este o situatie de genul - vinde acum neaparat, ca este foarte posibil sa se razgandeasca repede cumparatorul si sansele sa se vanda casa sunt extrem de mici...