avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate alexraduade

Activitate alexraduade

Am facut un angajament de plata cu banca in care ma angajez ca voi face plati lunare de 800 de lei pana la achitarea datoriei. Acest angajament este semnat doar de mine fara a exista o semnatura sau parafa a bancii. Acest angajament este valabil sau l.au facut doar sa scape de insistentele mele?
Răspuns la discuția Acte angajator redactate gresit
Si pe cine sa intrebam cine este judecatorul sindic?
Am facut un angajament de plata cu banca in care ma angajez ca voi face plati lunare de 800 de lei pana la achitarea datoriei. Acest angajament este semnat doar de mine fara a exista o semnatura sau parafa a bancii. Acest angajament este valabil sau l.au facut doar sa scape de insistentele mele?
Răspuns la discuția Acte angajator redactate gresit
Pe stampila firmei este scris insolventa! Sotul nu poate sa ii ceara insolventa pentru ca are doar 2 luni jumate neplatite+lichidarea
Discuție Stimulent
Ma confrunt cu o problema. Am in vedere sa incep seviciul cu 60 de zile inainte de a face copilul 2 ani pentru ca este si sora lui in vacanta si poate sta cu el. Daca in septembrie cand il voi duce la cresa (copilul nu accepta sa stea cu nimeni decat cu familia si atat) nu va sta si voi fi nevoita sa nu ma mai duc la munca voi beneficia de stimulent pana la 3 ani?
Răspuns la discuția Acte angajator redactate gresit
Si credeti ca ar fi posibil sa isi mai primeasca si restul de bani? Sau o sa ia angajatorul doar amenda si cam atat?
Unde trebuie sa ma adresez avand in vedere ca sotul meu a lucrat timp de 8 ani la o firma. In data de 29.03 si.a dat demisia, angajandu.se cu data de 1.04 la alta firma. Nu a stat in preaviz pentru ca nici banii nu ii primea la timp, prin urmare nici lichidarea nu a primit.o! Sambata un fost coleg i.a adus decizia si adeverinta de vechime. Constat faptul ca decizia ii este incheiata cu art.61 lit.a, si nici macar nu era redactata corespunzator. Adica: domnul... cu functia operator statie asfalt.... Si mai jos scrie domnul.... functia sofer. Sotul nesemnad act aditional cu functia sofer si neprestand astfel de servicii in cadrul firmei.
Pe adeverinta este scris ca timp de 8 ani el a fost operator statie asfalt. Un lucru total neadevarat, pentru ca in 2009 cand s.a angajat a avut functia de electrician urmand ca in anul 2016 sa fie cu functia de operator. Un alt lucru gresit este data. In partea de sus scrie 8.06.2018 iar in partea de jos 8.08.2018.
Ce trebuie sa facem? Asa nu il putem lasa pe acest angajator! Trebuie sa i se dea actele redactate corect pentru ca la pensie nu se stie daca aceste acte ii vor fi luate in considerare