avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate denisj

Activitate denisj

Răspuns la discuția Anexa exploatatie agricola
Nu absolut... doresc o casuta de max 50 m2. Am facut deja si proiectul.
Locuința pe care o sa o fac pe acel teren (cand va intra in intravilan) este mult mai mare.
Cum am scris mai sus, actual doresc o casuta unde sa-mi las uneltele si sa-mi tin una alta cand ma duc pe teren.
Menținerea unui teren de mai bine de 70 ari nu ii chiar o gluma.

Un tovarăș zice sa-mi iau vreo 10 oi, și să mă duc pe linia asta prin APIA, si apoi sa iau un CU pe baza asta...
Dar nu tare as vrea sa ma complic cu animale deocamdata.

Alții zic sa transform din "extravilan faneata" in "extravilan arabil"... dar cica nu se poate.
Alta soluție este sa cer PUZ printr-un arhitect... dar aici trebuiesc vreo 15 mii de eu si 2 ani de zile de așteptare.
Ultima ar fi sa aștept un eventual PUG, și cică acel teren este destinat sa intre in intravilanul orașului.
Problema este ca in Baia Mare nu se mai face PUG din 1998, și de atunci sunt numai promisiuni.

Ce ai alege sa fi in locul meu ?
Mersi din nou.
Răspuns la discuția Anexa exploatatie agricola
Eu vreau sa lucrez terenul deocamdată... am de defrisat o gramada de spini... etc.
De fiecare data trebuie sa-mi duc acolo uneltele si să le ascund prin tufisuri sa nu le fure.
Iar dacă ne scapă pe careva, trebuie sa ne întoarcem acasă :-(

Ce vreau eu este sa fac o casuta cu un depozit, o bucătărie si o baie.
Se poate pe teren tip faneata ? ...daca nu se poate, exista o procedura sa-l transform in altceva ca sa se poata ?

Multumesc din nou.

Răspuns la discuția Anexa exploatatie agricola
Practic am facut cerere si acum astept sa-mi dea refuzul oficial.
Dar deja verbal mi s-a spus ca nu o sa-mi dea ok la scoaterea din circuitul agricol pt. ca cica terenul este faneata.
Mersi
Poi nu tare cred ca sunt incluse...
PUZul va fi facut numai pt. terenul meu.
Mersi
Dar este ceva lege care impune chestia asta ?
Mersi
PUZ - lățimea drumurilor.
O întrebare va rog dacă se poate... vreau sa fac un PUZ pt. a trece un teren extravilan in intravilan.
Arhitectul mi-a spus ca poate o sa fie probleme cu drumul public care duce la terenul meu, care este numai de 4 metri, și care ar trebui sa devina de 7 metri după cate mi s-a spus.
Eu din partea mea as lasa alți metri pt. drum... dar dacă vecinii mei nu vor sa lase cum se poate proceda ?
Multumesc.
Răspuns la discuția Anexa exploatatie agricola
Ai reusit sa rezolvi ?
Sunt cam in aceeasi situatie... numai ca mie mi s-a cerut in cert. de urbanism
"Aviz Direcţia Agricolă privind aprobarea scoaterii definitive sau temporare din circuitul agricol"
Si la Directia Agricola nu vor sa-mi dea acest document :-(
Teren extravilan - PUZ numai pt. un anumit nr. de m2.

Buna tuturor,
trebuie sa contactez un arhitect pentru întocmirea unui PUZ,
care sa-mi dea posibilitatea de a trece un teren extravilan(faneata) in teren intravilan. Si pana aici nimic nou.

Ceea ce vreau sa stiu înainte de a contacta arhitectul, este dacă exista posibilitatea sa declar intravilan numai o anumită parte din teren.

Dat fiind ca terenul are aprox. 7.000 m2 as dorii sa fac o construcție numai pe 200 m2. (sau 2 construcții de 200 + 100 m2).
Pe restul terenului sa ramana taxele de teren extravilan dat fiind ca nu fac construcție de 5.000 m2.

După parerea voastra este posibil așa ceva ?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Posesie 20 ani teren
Intrebasem un notar ca mi-a zis ca nu mai exista.
Bun asa.
Va multumesc mult amanduora.
Denis
Buna ziua,
avem casa per un teren care de fapt nu este in totalitate al nostru.
Ocupam de mai bine de 30 ani o parte de teren care o folosim ca si gradina.

Vroiam sa stiu daca mai exista legea posesiei de 20 de ani,
si daca in cazul nostru am putea sa intabulam terenul ocupat pe numele nostru.

Va multumesc anticipat.