avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren extravilan - PUZ numai pt. un anumit nr. de m2. ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren extravilan - PUZ numai pt. un anumit nr. de m2. Buna tuturor, ...

Teren extravilan - PUZ numai pt. un anumit nr. de m2.

Buna tuturor,
trebuie sa contactez un arhitect pentru întocmirea unui PUZ,
care sa-mi dea posibilitatea de a trece un teren extravilan(faneata) in teren intravilan. Si pana aici nimic nou.

Ceea ce vreau sa stiu înainte de a contacta arhitectul, este dacă exista posibilitatea sa declar intravilan numai o anumită parte din teren.

Dat fiind ca terenul are aprox. 7.000 m2 as dorii sa fac o construcție numai pe 200 m2. (sau 2 construcții de 200 + 100 m2).
Pe restul terenului sa ramana taxele de teren extravilan dat fiind ca nu fac construcție de 5.000 m2.

După parerea voastra este posibil așa ceva ?
Multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Bună ziua. sunt interesata de trecerea unei teren din extravilan ... Camelia1235 Camelia1235 Bună ziua. Sunt interesata de trecerea unei teren din extravilan în intravilan. Zona Otopeni. Îmi puteți spune care sunt pașii care trebuie urmați și ... (vezi toată discuția)
Discrepanta categorie teren carte funciara-urbanistica primarie stefanprisacariu stefanprisacariu Buna seara, Sunt interesat sa cumpar un teren. Proprietarul are intabulare si pe extrasul de carte funciara din 2015, apare ca este intravilan, categoria ... (vezi toată discuția)
Trecerea unui teren din extravilan in intravilan alin2s alin2s Buna ziua, Va rog sa imi dati cateva detalii despre cum as putea trece un teren extravilan in intravilan, pentru ca ulterior sa-mi construiec o ... (vezi toată discuția)