avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate sivriu

Activitate sivriu

buna ziua,

sunt platitor de tva, maine depun actele la finante ptr. inreg. ROI cand pot plati factura proforma furnizorului ? din cate am cit " procedura de inscriere a cererii se aplica de indata de catre ........" oare daca platesc miercuri este in regula sau........
va multumesc
Răspuns la discuția sfat iesire din indiviziune
ok , suntem de acord sa suportam cheltuielile dar de ce trebuie sa se faca si cadastrul pe proprietatea lor daca iei de ex nu vor sa - l faca( se face unul general - 400mp, unul pt. proprietatea noastra -200mp platite de noi si de ce sa se mai faca obligatoriu si inca unul ptr. cei 200 ai lor?#-o#-o
va multumesc
buna ziua,

va rog sa -ma ajutati cu ceva sfaturi priviind iesirea din indiviziune a doua familii :
doua familii au cumparat un lot de 400 mp in 1967 pe act scrie ca terenul cumparat este in indiviziune, pe parcurs fiecare si-a construit case cu autorizatii de constructii pe numele fiecaruia. (200mp fiecare ). acum una din familii doreste sa iasa din indiviziune si cealalta doreste numai ca nu are posibilitati financiare. care sunt posibilitatile de iesire din indiviziune mai ieftin.
am consultat la cadastru si mi s-a spus : trebuie sa facem un cadastru general si unul pentru fiecare , deci 3 buc pe care familia care doreste sa iasa din indivuziune trebuie sa le plateasca. si nu mi se pare normal nu este mai corect sa platim cadastrul general si cadastrul nostru nu si al lor?
cum este corect
Răspuns la discuția va rog un sfat
va multumesc
vom merge pe contract vanzare cumparare
multumesc
Discuție va rog un sfat
buna seara,
este prima dat cand intru aici si va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi caci nu imi doresc sa gresesc la hotararile pe care le voi lua
parintii sotului meu s-au hotarat sa treaca casa pe numele nostru, noi sa ramanem in continuare sa avem grija de ei . care crede-ti ca este cea mai buna solutie ? am fost la un notar si ne-a spus ca cel mai bine este un contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere, dar este un pic cam scump , dar ar mai fi si donatia dar din cate am inteles eu nu poate sa ii doneze decat lui
eu vreau sa fie un bun comun adica al nostru , nu poate sa ne doneze noua adica sot si sotie ?, daca da poate fi atacata in instanta de ceilalti mostenitori ( mai sunt 2 surori )? si ce alte dezavantaje mai are donatia caci priviid pretul am inteles ca este mai ieftina decat contractul.
dar pana la urma nu banul ma intereseaza ci vreau ca toate lucrurile sa fie corecte
va multumesc si astept sfaturile dvs.