avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate Georgianro

Activitate Georgianro

Daca se poate sa primesc si eu un sfat la problema mea.
Am lucrat timp de 2 saptamani si jumătate la o firma de transporturi in functia de sofer de camion.Dupa aceasta perioadă am demisionat din motive personale.Activitatea mea sa desfasurat in străinătate Eu am plecat cu camionul din țară si m.am întors cu camionul
Acum firma refuza sa imi plateasca diurna in euro pe motiv ca nu am respectat contractul.A fost o înțelegere verbala ca perioada de stat in strainatate sa fie de 6 saptamani,dar m.am gandit ca fiind in perioada de proba nu va fi o problemă.
Am avut anexa la contract in care scria ca diurna mea va fi de 70 de euro la zi,dar cred ca am uitat sa o iau din camion si am doar contractul si cererea de demisie.
La ITM am facut sesizare însă nu am primit nici un răspuns momentan.
Am lucrat în italia cu contract de italia o luna si jumătate dupa care mi.am dat demisia și am plecat.Eu si încă un coleg.
Patronul amenință ca nu ne va plăti salariul pe ultima lună lucrată.
Am contractul de muncă plus foaia cu demisia.Se poate merge aici in România pentru soluționare și recuperarea salariului?
Răspuns la discuția Contestatie amenda


Claudia-Elena Mardare a scris:

Sansele unei contesttii sunt cam 50%, dupa parerea mea.

puteti sa imi explicati va rog,sansa lor de castig?
Răspuns la discuția Contestatie amenda


Claudia-Elena Mardare a scris:

In procesul verbal de contraventie cum este identificata masina, eaneavand numere de inmatriculare?

Masina este identificata avand numerele de inmatriculare noi...numere care la data si ora scrise in procesul verbal enu existau deoarece atunci am depus actele pentru ele
Răspuns la discuția Contestatie amenda


Claudia-Elena Mardare a scris:

Pentru ce ati fost amendat, mai exact? Ar trebui vazut ce scrie in procesul verbal. Exista fotografia la politie?

Am fost amendat pentru oprire neregulamentara.Fotografia exista la sediul politiei locale unde am fost chemat.
Buna ziua.Ca sa nu scriu 2 pagini de explicatii si intrebari las aici doar evenimentul produs si intrebarea aferenta.
Am lasat masina parcata intr.o intersectie fara nr de inmatriculare pentru ca era mai aproape de sediul politiei unde se fac inmatricularile...dupa ce am lasat numerele la politie,m.am intors la masina sa verific daca era incuiata si un domn politist de la locala mi.a inmanat o invitatie la sediu.
M.am dus a doua zi la sediu si mi sa intocmit un proces verbal si am fost amendat.Singura dovada a domnului politist este o poza cu masina mea fara nr de inmatriculare.. Am semnat procesul si i.am spus dl politist ca voiface contestatie si voi castiga deoarece masina din poza nu este a mea si nici el nu poate dovedi ca este masina mea atata timp cat in poza este o masina neinmatriculata.
Ce sanse am de castig si ce trebuie sa fac pentru a face contestatie la amenda?