avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate AnaMalas

Activitate AnaMalas

Răspuns la discuția Urgent
Sper ca nu voi intampina probleme. Daca eu in ziua respectiva fac 18 ani, mai imi trebuie procura?

cyan a scris:

in ziua in care expira este inca valabil, expira la ora 24.00 a ultimei zilei de valabilitate.

Răspuns la discuția Urgent
Deci imi da voie in avion in ziua in care buletinul imi expira ?
cyan a scris:

In acest caz poti veni in tara.

Răspuns la discuția Urgent

Dar eu sunt in franta si vreau sa ma intorc in romania tocmai pentru a imi schimba buletinul
cyan a scris:

Pentru a parasi tara actul de identitate trebuue sa fue valabil inca 6 luni. Poti pleca fara procura daca implinesti 18:ani in ziua plecarii. Acelasi lucru se intampla daca implinesti 18 ani in ziua alegerilor, ai drept de vot!

Discuție Urgent
Pot pleca cu avionul in ziua in care imi expira buletinul ? Daca fac 18 ani si plec in aceeasi zi in care ii implinesc imi mai trebuie procura?
Sunt in Franța. Urmează sa nasc intr o săptămâna. Iar in Septembrie vreau sa plecam in România, eu fata și soțul. Întrebarea mea este, ce acte ii pot face copilului pentru a ieși cu el din tara și a intra in România ? Precizez ca voi avea decât certificatul de naștere francez. Unde trebuie sa ma duc sa pot pleca cu avionul? Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.
Daca sunt căsătorită cu un sirian, iar el are dubla cetățenie, pentru a pleca in Siria cu el îmi trebuie visa sau este de ajuns certificatul de căsătorie ?